Ortadoğu

İran'dan Ankara'ya radar tepkisi

Kürecik'e kurulacak NATO üssünün İsrail'i korumayı hedeflediğini belirten Ahmedinejad, Türk dostlarına yaptıklarının doğru olmadığını söylediklerini aktardı.

Konular: Türkiye, İran

Haberin Öne Çıkanları

Türkiye'ye mesaj verdi

İran'a göre İsrail için kuruluyor

Ankara ve Tahran ayrı düştü

Ahmedinejad, katıldığı canlı televizyon programının fotoğraflarını başkanlık sitesinde yayınladı. [İran President]
Türkiye'nin NATO füze kalkanını Malatya Kürecik'e yerleştirme kararına İran'dan tepki geldi. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Ankara'nın erken uyarı radar sistemine ev sahipliği kararını eleştirdi.
 
İran televizyonuna konuşan Ahmedinejad, füze kalkanının İsrail'i korumak için Kürecik'e kurulduğunu belirterek, "Amaç bir gün bize karşı askeri harekata girişilirse, füzelerimizin işgal ettikleri topraklara ulaşmasını engellemek" diye konuştu.
 
Ahmedinejad, "Türk dostlarımıza yaptıklarının doğru olmadığını, bu sistemin kendi çıkarlarına olmayacağını söyledik. NATO üyesi olduğunuzun farkındayız ama onlar sizin dostunuz değil" dedi.
 
NATO'ya ait füze savunma sistemine bağlı olan radar üssünün inşa edileceği Kürecik ilçesi, İran'a yaklaşık 700 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
 
ABD tarafından sağlanacak sistemin 2011 sonuna kadar kurulması planlanıyor. Radarın herhangi bir ülkeyi hedef almadığını duyuran Türkiye, İran'ın adı geçerse anlaşmayı bloke edeceğini ilan etmişti. Ankara, daha önce Birleşmiş Milletler'deki (BM) oylamada İran'a yaptırım kararına 'hayır' oyu vermişti.
 
Ankara ve Tahran ayrı düştü
 
Reuters'a göre, NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye, Orta Doğu'da artan rolüyle birlikte İran'la daha güçlü ilişkiler kurmayı hedefliyor. Ancak İran'ın müttefiki Suriye'ye eleştirilerini yüksek sesle dile getiren Ankara, yönetime karşı isyanı kanlı bir şekilde bastıran Beşar Esad'la ayrı düştü.
 
Washington ve müttefikleri, İran'la yürütmekte olduğu nükleer program konusunda çatışma halinde, programın atom bombası geliştirmek için bir kılıf olduğundan şüpheleniyorlar. İran ise uranyumu sadece elektrik ve benzer amaçlar için zenginleştirmekte olduğunu belirterek bunu reddediyor.
 
ABD ve İsrail, Tahran yönetiminin nükleer silahlara sahip olması engellenemezse askeri bir müdahaleye açık kapı bırakıyor. İran, daha önce ürettiği füzelerin İsrail'e ve Basra Körfezi'ndeki ABD üslerine ulaşabildiğini açıklamıştı. Tahran yönetimi, herhangi bir askeri saldırıya cevabının 'acı verici' olacağını söylüyor.
 
İsrail ve ABD, İran'ın nükleer faaliyetlerini kamufle etmek için uçaksavar sistemleri kullanabileceği yönünde endişelerini dile getirdikten sonra, Rusya tek taraflı olarak S-300 füzelerinin İran'a teslimatını durdurdu. Nüfusunun çoğu Şii olan Müslüman İran, başından bu yana İsrail'e muhalefet ediyor ve Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da sıklıkla Tel Aviv yönetimine karşı çıkış yapıyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;