IŞİD

'IŞİD ile Taliban arasında çatışma: 27 ölü'

Afganistan’ın batısında Taliban ile IŞİD’e bağlılık yemini eden militanlar çatıştı. Afganistan Ordusu’ndan yapılan açıklamaya göre, çatışmada iki taraftan en az 27 ölü var.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre,  Ferah vilayetindeki silahlı bir grup yerel Taliban üyelerinden IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’ye bağlılık yemini etmesini talep edince çatışma çıktı. Afgan Ordusu’nun Ferah vilayeti komutanı General Asaullah Kohistani’nin Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklmaya göre IŞİD, Taliban kontrolündeki Haki Saffed bölgesine saldırdı. Saldırıda 15 IŞİD üyesi öldü. Taliban 12 IŞİD üyesini de yakaladı. Taliban’ın yakaladığı IŞİD üyeleri arasında Özbek kökenli bir kadın da bulunuyor. Çatışmada Taliban’dan da 12 militan öldü.

'İki cephe açılmış durumda'

Afganistan Ordusu’nun çatışmaya müdahale edip etmeyeceği konusunda ise Kohistani, “Uzak ve dağlık bir bölge, oraya asker göndermemiz zor. Merkezi hükümetten hava desteği istedik. Taliban da IŞİD de düşmanımız. Şu iki cephe açılmış durumda” açıklamasını yaptı.

Afgan yetkililere göre, IŞİD’in Taliban kontrolündeki bölgelerde saflarına silahlı üye toplama girişimi nedeniyle Taliban IŞİD’e savaş ilan etti.
Geçen hafta da Taliban ile IŞİD arasında Nangarhar bölgesinde çatışma çıkmış, bir Taliban komutanı ölmüştü.
 

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;