İngiltere

İskoçya bağımsızlık istemedi

İskoçya'da, Birleşik Krallık'tan bağımsızlık için yapılan referandumda sandıktan 'hayır' kararı çıktı. Bağımsızlığa 'hayır' diyenlerin oranı yüzde 55, 'evet' diyenlerin ise yüzde 45 oldu.

Konular: İngiltere, Avrupa
Tarihi referandumda sonucun belli olmasının ardından Birleşik Krallık'tan yana olanlar büyük sevinç yaşadı. [Reuters]

İskoçya, referandumla Birleşik Krallık'tan ayrılmamaya karar verdi. Perşembe günü yapılan oylamada, özerk statüdeki ülkede bağımsızlığa "hayır" diyenlerin oranı yüzde 55'e ulaşırken, Birleşik Krallık'tan bağımsızlık isteyenler yüzde 45'te kaldı.

Clackmannanshire, Comhairle nan Eilean Siar, Inverc lyde, Orkney Islands, Shetland Islands, Dumfries and Galloway, East Renfrewshire, Midlothian, East Lothian ve Stirling gibi bölgelerden bağımsızlığa "hayır", ülkenin en büyük şehri Glasgow ile Dundee, West Dunbartonshire ve North Lanarkshire bölgelerinden ise "evet" kararı çıktı.

Başkent Edinburgh da 'hayır' diyen bölgeler arasında. 

Bağımsızlık yanlısı kampanyayı yürüten İskoçya Başbakanı Alex Salmond, yenilgiyi kabul etti ancak İskoçya'nın yetkilerinin artırılması konusunda Londra hükümetinden verdiği sözleri bir an önce hayata geçirmesini istedi.

Cameron: Sözümüzü tutacağız

Referandum sonucunu değerlendiren İngiltere Başbakanı David Cameron, İskoç halkının sesini duyduklarını ancak milyonlarca İngilizin sesini de duymak gerektiğini söyledi. Cameron, "İskoç halkı sözünü söyledi. Dört uluslu ülkemizin birliğini korudu. Artık önümüze bakma zamanı. İskoçya'ya verdiğimiz 'daha fazla özerklik' sözünü tutacağız" dedi. Cameron bununla ilgili yasanın Ocak ayında yürürlüğe gireceğini söyledi.

Cameron sonucun belli olmasının ardından Twitter üzerinden yaptığı ilk açıklamada 'hayır' kampanyasını yürüten Alistair Darling ile konuştuğunu ve kampanyadaki mücadelesinden dolayı tebrik ettiğini söyledi. 

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in öğleden sonra referandumla ilgili yazılı bir açıklama yapması bekleniyor.

Kararsızlar belirledi

Yapılan son kamuoyu anketleri, bağımsızlık yanlıları ve karşıtlarının oy oranlarının birbirine yakın olduğunu gösteriyordu. Ülkenin kaderini yüzde 8 civarında olduğu tahmin edilen kararsız seçmen belirledi.

5 milyon 300 bin nüfuslu İskoçya'da referandumda, ülkede yaşayan 16 yaş ve üzerindeki tüm İskoçlar oy kullanabildi. 

Katılım oranının yüksek olduğu referandumda sayılan oylar arasında mektup yolu ile kullanılan 789 binden fazla oy da bulunuyor.

307 yıllık birliktelik 

İskoçya; İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık'ı oluşturan dört ülkeden biri; 5,5 milyonluk nüfusuyla İngiltere'den sonra en kalabalık ikinci Birleşik Krallık ülkesi.

İskoçya, 1707 yılında İskoç ve İngiliz parlamentoları tarafından kabul edilen Birleşme Yasası ile Birleşik Krallık altında yönetilmeye başlamıştı.

Kaynak: Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;