İsrail - Filistin sorunu

İsrail kaçıranların isimlerini açıkladı

İsrail ordusu, kaybolan üç Yahudi yerleşimciyi kaçırdığını iddia ettiği iki Filistinlinin kimliğini açıkladı. Kaçıranların Hamas üyeleri 29 yaşındaki Mervan Kavasime ve 26 yaşındaki Amir Ebu Iyşe oldukları belirtildi.

Netanyahu, İsrail Hava Kuvvetleri'ne yeni katılan pilotların mezuniyet töreninde konuştu. [Fotoğraf-AFP]

israil ordusundan yapılan yazılı açıklamada, kaybolan yerleşimcilerin hamas tarafından kaçırıldığı iddiası yinelendi.

kaçıranların hamas üyeleri 29 yaşındaki mervan kavasime ve 26 yaşındaki amir ebu iyşe oldukları belirtilen açıklamada, 12 gün önce batı şeria’da kaybolan üç yahudi yerleşimci eyal yifrah, gilad shaar, naftali frenkel’i kaçıranların olaydan 24 saat sonra tespit edildiği kaydedildi.

açıklamada, "olayın ardında hamas olduğu ortaya çıkarılmıştır" ifadesi kullanıldı.

netanyahu'dan abbas'a çağrı

binyamin netanyahu, israil hava kuvvetleri'ne yeni katılan pilotların mezuniyet töreninde, kaybolan üç yahudi yerleşimcinin hamas tarafından kaçırıldığı iddiasını tekrarladı.

netanyahu, “israil güvenlik güçleri bu iğrenç suçun faillerinden ikisinin ismini yayınladı. başkan abbas’tan beklediğim, sözlerinin arkasında durarak, çocukları kaçırıp israil’i yok etmeye davet eden terör örgütü hamas ile anlaşmasını bozmasıdır" dedi.

israil yönetimi, 12 haziran'da batı şeria'daki gush etzion yerleşim biriminde kaybolan üç yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. israil parlamentosunun kaçırılanların bulunması için orduya geniş yetkiler vermesinin ardından düzenlenen operasyonlarda 500'den fazla filistinli tutuklandı. 

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;