İsrail - Filistin sorunu

12 günde 540 gözaltı

İsrail askerleri, Batı Şeria'da kaçırıldığı iddia edilen üç Yahudi yerleşimciyi bulmak için 12 gündür sürdürdüğü operasyonlarda 540 Filistinliyi gözaltına aldı. İsrail savaş uçakları ise Gazze'yi vurdu.

Batı Şeria'daki operasyona yüzlerce İsrail askeri katılıyor. [Fotoğraf-AP]

filistin esirler birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, israil askerlerinin, kayıp üç yahudi yerleşimcinin bulunması için düzenlediği operasyonlarda dün 11 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi. açıklamada, 12 günden bu yana gözaltına alınan filistinlilerin sayısının 540'a ulaştığı aktarıldı.

kudüs kalkınma vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise doğu kudüs'ün selahaddin caddesi'nde bulunan vakıf şubesinin israil polisi tarafından kapatıldığı ifade edildi.

israil uçakları gazze'yi vurdu

israil savaş uçakları, gazze'nin kuzeybatısında bulunan hamas'ın silahlı kanadı izzeddin el-kassam tugayı'na ait bir askeri sahaya saldırı düzenledi. saldırıda 2 kişi yaralandı.

tanıklar, israil savaş uçaklarının ayrıca, islami cihad hareketi'nin silahlı kanadı kudüs tugayı'na ait askeri bir sahaya da saldırı düzenlediğini kaydetti. saldırıda herhangi bir hasar olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

gazze'deki filistin hükümeti sağlık bakanlığı sözcüsü eşref el-kudra, israil helikopterlerinin, gazze'nin orta kesiminde bulunan en-nuseyrat mülteci kampının batısındaki deniz polisine ait bir sahaya düzenlediği saldırıda 2 polisin yaralandığını ifade etti.

israil yönetimi, 12 haziran'da, batı şeria'daki gush etzion yerleşim biriminde kaybolan üç yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. bu kişilerin bulunması için israil parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil, geniş yetkiler vermişti.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;