IŞİD

“İstanbul’da da saldıracaklardı”

AFP ve Reuters’a konuşan Türk yetkililer, Paris’teki saldırıların gerçekleştiği Cuma günü, İstanbul’da da büyük bir saldırı planlandığına inandıklarını söyledi. Ajansların ismini vermediği yetkililere göre, İstanbul’da yapılan operasyonlarla saldırı engellendi.

Konular: IŞİD, Türkiye, Fransa
Cuma günü 20’den fazla adrese eş zamanlı düzenlenen operasyona polis helikopteri de katılmıştı. [Fotoğraf: AA]

AFP’ye konuşan ‘üst düzey bir Türk yetkili’, Paris’te 129 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla aynı gün, İstanbul’da da saldırı planlandığını söyledi. “Paris saldırılarıyla aynı gün İstanbul’da saldırı gerçekleştirmeyi planladıklarına inanıyoruz” diyen yetkiliye göre İstanbul’da 5 kişi gözaltına alınarak saldırı engellendi.

Gözaltına alınanlar arasında, rehineleri, kafalarını keserek öldürürken görüldüğü videolarla tanınan 'Cihatçı John' lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi'nin yakınındaki isimlerden biri de var.

Reuters’a konuşan iki Türk yetkili de Cihatçı John’un yakınındaki kişinin isminin Aine Lesley Davis olduğunu belirtti. Ajansın ismini vermediği yetkililerden biri, “Davis, IŞİD içinde önemli sorumluluklara sahip bir figür. Yalnız yakalanmadı. Bir grupla birlikte yakalandı. Şu an İstanbul’da Paris’teki saldırılara benzer bir saldırının planının yapılıp yapılmadığını araştırıyoruz. Paris’le aynı anda bir saldırı planlandığından şüpheleniyoruz” dedi.

ABD'nin IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonun sözcüsü Albay Warren, 13 Kasım’da "Mantık çerçevesinde 'Cihatçı John'u öldürdüğümüze eminiz" demişti.
[[Fotoğraf: EPA]]

Yine Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili de Türkiye’nin 2015’te binden fazla kişiyi IŞİD’le bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına aldığını, bunlardan 300’ünün mahkemelerde yargılandığını söyledi.

Kaynak: AFP ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;