İş kazaları

Karadon maden faciasında 5 sanığa hapis

2010 yılında Zonguldak'taki Karadon madeninde 30 işçinin öldüğü patlamayla ilgili yargılanan 5 sanık, 5 ile 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Konular: Türkiye
Patlamada hayatını kaybeden iki işçinin cesedi kazadan ancak 8 ay sonra çıkarılabilmişti. [AA-Arşiv]

Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında 17 Mayıs 2010'da meydana gelen, 30 madencinin hayatını kaybettiği grizu faciasına ilişkin davada yargılanan ve 3 TTK yöneticisinin de aralarında bulunduğu 5 sanığa, 5 ile 10 yıl arasında hapis cezası verdi. 

Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait Karadon Müessese Müdürlüğü'nün kömür ocağında 17 Mayıs 2010 tarihindeki kaza yerin 540 metre altında grizu patlaması sonucu yaşanmıştı. 30 işçi göçük altında kalmıştı. 

Yapılan çalışmalar sonucu 20 Mayıs 2010 tarihinde 28 işçinin cesedine ulaşıldı. 735 metre derinliğindeki kuyuya düştüklerinden şüphelenilen diğer iki işçinin cesedine ise 720 metre derinde sekiz ay sonra ulaşıldı. 

Kaza sonrası hazırlanan rapora göre, galeri açmak için yapılan dinamit patlatma işleminden sonra açığa çıkan metan gazının tahliye edilmemesi patlamaya sebep oldu. Gerekli yalıtımı yapılmayan makinelerden çıkan elektrik ise madendeki gazın alev almasına yol açtı.

Kaynak: Anadolu  Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;