CHP

Kılıçdaroğlu 'Dersim' mesajı verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun "Dersim özrü" tartışmaları sürerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir sempozyumda bu tartışmalara doğrudan değinmedi. Ancak Kılıçdaroğlu "Tarih siyasetçilerin istismar edeceği bir alan değildir" diyerek Dersim mesajı verdi.

Konular: CHP, Türkiye
Kılıçdaroğlu: Tarih siyasetçilerin istismar edeceği bir alan değildir [Fotoğraf: AA]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisi tarafından düzenlenen Birinci Dünya Savaşı’nın yüzüncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını yaptı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Dersim" demeden parti içinde ve siyaset gündeminde yaşanan tartışmaya yönelik mesaj verdi. Kılıçdaroğlu “Tarih siyasetçilerin istismar edeceği bir alan değil ders çıkaracağı bir alandır” dedi.

CHP’nin Birinci Dünya Savaşı konulu tarih sempozyumunu bu amaçla düzenlediğini belirten Kılıçdaroğlu, dünya devletlerinin bu savaşta yaşanan acılardan ders çıkaramadığını söyledi. Atatürk’ün "Yurtta barış dünyada barış" ilkesi doğrultusunda hareket ettiğini belirten CHP lideri hükümetin izlediği dış politikayı da eleştirdi: 

“Bugün özellikle Ortadoğu’ya göz dikerek, kişisel ihtirasları uğruna içinde bulunduğumuz coğrafyayı ülkemizi de içine alabilecek bir savaşın eşiğine getirenler, anlaşılan tarih bilgisinden ve geçmişten ders çıkarma erdeminden yoksundurlar. Bugün içinde bulunduğumuz koşullarda belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz siyasi yönelim Cumhuriyet tarihimizin barış eksenli dış politika anlayışına sadık kalmaktır.” 

Dersim tartışması

CHP liderinin "Tarih siyasetçiler tarafından istismar edilmemeli” sözleri Başbakan Davutoğlu’na yanıt ve CHP içindeki Dersim tartışmasına yönelik mesaj olarak yorumlandı. Başbakan Davutoğlu Hacıbektaş’ta yaptığı konuşmada "Dersim modern Kerbela’dır” demiş, AK Parti grup toplantısında da CHP liderinin parti içindeki ulusalcılardan korktuğu için özür dileyemediğini ifade etmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun CNN Türk’te katıldığı bir programda "Dersim için parti adına özür diliyorum" sözleri ise CHP içinde tartışmaya neden oldu. 

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında "Sezgin Tanrıkulu'nun CHP adına böyle bir özrü dilemeye hakkı da yoktur, haddi de yoktur. Tanrıkulu HDP temsilcisi gibi davranmaktadır. O nedenle öyle bir özrün anlamı yoktur" dedi. Yılmaz bu özrün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde olup olmadığına ilişkin bir soruya ise "Öyle bir ihtimalin olduğunu bile düşünmek istemiyorum" karşılığını verdi.

Kaynak: Al Jazeera ve Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;