Başkanlık sistemi

Kılıçdaroğlu: Padişahlık mı getireceksiniz?

CHP lideri Kılıçdaroğlu AK Parti'nin önümüzdeki seçim programında yer alması beklenen başkanlık sistemini eleştirdi, "Kişiye göre başkanlık sistemi olmaz. Padişahlık mı getireceksiniz?" dedi.

Kılıçdaroğlu Halk TV'de soruları yanıtladı. [Fotoğraf-AA]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sisteminin çokbaşlılığı ortadan kaldıracağına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. "Kişiye göre başkanlık sistemi olmaz. Padişahlık mı getireceksiniz?" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Politika halk için üretilir. 150 yıllık parlamenter deneyimimiz var. Aksaklıkları elbette var. Aksaklıklar elbette giderilebilir. 150 yıllık bir geleneği niye birden değiştiriyoruz; 'Birisi başkan olsun' diye. Niçin, hangi gerekçeyle yapıyoruz?... Siz eğer rejimi değiştirecekseniz, bu ayrı bir şey. Seçim, hükümet, programına koydunuz mu 'Biz başkanlık sistemini getireceğiz' diye. Hayır. Halka verilmiş böyle bir sözünüz yok. Ama baskıcı bir toplum yarattınız.... Düşünce özgürlüğünü ortadan kaldırdınız, üniversiteleri susturdunuz, sivil toplum örgütlerini susturdunuz, kendi baskıcı yönetiminizi oluşturdunuz. Şimdi topluma bir başka rejimi dayatıyorsunuz." 

'Hayata geçme şansı çok zor'

" 'Ben başkanlık sistemini getireceğim' Niçin? Sorun Başbakan'ın görevini yapamamasından kaynaklanıyor. Çünkü Başbakan'ın seçimi, demokrasinin kaldıracağı türden bir seçim değildi. Daha başbakan olmadan önce başbakanlığı açıklandı. Kim tarafından? Başkan olma heveslisi olan kişi tarafından açıklandı. 'Bu kişi başbakan olacak. Bu kişi AKP'nin genel başkanı olacak' Kurultaydan sonra da öyle bir karar alındı. Buna demokrasi denmez. Kişilerin özgür iradesiyle oy kullanmadığı rejimin adı demokrasi değildir. Bu sistemi bilimsel olarak kabul etmediğim gibi, bu sistemin Türkiye'ye geleceği konusunda ciddi endişelerim var. Böyle bir tartışma olabilir, yapılıyor zaten ama bunun hayata geçme şansının çok zor olduğunu söyleyeyim."

'Kenan Evren'e özendi'

Cumhurbaşkanının üstlendiği görevlerin Anayasa'da tanımlandığını kaydeden CHP lideri, o görevin dışında başka bir görev yapamayacağını, bu konuda TBMM'de namus ve şerefi üzerine yemin ettiğini, buna bağlı kalmak zorunda olduğunu söyledi. 

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Namus ve şeref kavramı bu kadar ucuzlatılamaz. Kişiye göre başkanlık sistemi olmaz. Padişahlık mı getireceksiniz? Başkanlık sisteminden kastettiğiniz nedir? 'Milletvekillerini ben belirleyeceğim. Valileri, rektörleri ben belirleyeceğim. Yargıçları ben belirleyeceğim.' Bu mudur başkanlık sistemi? Bu başka bir sistemdir. Bu otoriter sistemidir. Dikta sistemidir bu. Diktatörlüktür bu. 80 sonrası Kenan Evren'in kurduğu düzeneğe bakın. O kendisini devlet başkanı olarak tanımlamıştı, oturdu oraya. Ama o bile parlamenter sistemden vazgeçemedi. Rektörleri, yargıçları tayın etti. Tek yetkiliydi. Ona biz demokrasi diyor muyuz? Hayır. O zaman o özenti neden? Yeri geldiği zaman Kenan Evren'i eleştiriyorlar. 12 Eylül darbesini eleştiriyorlar. Yeri geldiği zaman o sisteme çok uygun sistem diyorlar. Olmaz. Doğru değil."

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;