Hollanda

Kılıçdaroğlu: Yurt dışındaki işçiler diken üstünde

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bazı Avrupa ülkeleriyle yaşadığı krize değinerek, "Yurt dışındaki işçiler diken üstünde. Hepsi merak ediyor 'Acaba bizi Türkiye'ye geri gönderecekler mi?' Diline hâkim olamayan devleti iyi yönetemez" dedi.

[Fotoğraf: AA]

aydın'da konuşan chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu, demokratik parlamenter sistemden bütün yetkilerin tek kişiye verildiği, tek adam rejimine geçilmek istendiğini söyledi. 16 nisan'da herkesin sandığa giderek 'hayır' oyu vermesini isteyen kılıçdaroğlu, yeni anayasayla rejimin değiştirilmek istendiğini söyledi.

"cumhurbaşkanı tarafsız mı olmalı, cumhurbaşkanı partizan mı olmalı? eğer cumhurbaşkanı partizan olsun diyorsanız, gidin oyunuzu 'evet' diye verin. ama cumhurbaşkanı partizan değil, tarafsız olsun diyorsanız, memleketin hayrı için gidin 'hayır' oyu kullanın, bunu söylüyoruz. 600 milletvekili, niye 600 milletvekili 550 neyinize yetmiyor. diyorlar ki 'bu çıkarsa terör bitecek'. terör bitecekse 15 yıldır iktidardasınız, niye bitirmediniz, elinizden tutan mı vardı? efendim 'evet' çıkarsa memlekete huzur gelirmiş. 15 yıldır iktidardasınız kardeşim kutuplaşmayı, gerginliği siz yarattınız. şimdi yurt dışındaki işçilerin tamamı diken üstünde, tamamı. hepsi merak ediyor 'acaba bizi türkiye'ye geri gönderecekler mi?' ne için, bakın sevgili kardeşlerim, diline hâkim olamayan devleti iyi yönetemez, devleti iyi yönetecek adamın diline hâkim olması lazım. konuştuğu lafın nereye gittiğini bilmesi lâzım."

denizli'den aydın'a geldiğini hatırlatan kılıçdaroğlu, oradaki iş dünyasının avrupa birliği (ab) ile sorun yaşanması halinde malları nereye satacakları noktasında endişe yaşadıklarını söyledi.

kılıçdaroğlu, 16 nisan'da sandığa giden herkesin elini vicdanına koymasını ve düşünmesini isteyerek, "demokrasi isteyen gidecek 'hayır' diyecek, totaliter rejimi isteyen bir kişiye bütün yetkileri verelim, eline de bir sopa verelim kim konuşursa kafasına vursun diyorsanız, ona da gidip 'evet' diyeceksiniz, bu kadar basit" ifadelerini kullandı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;