Küba

Küba Google ile anlaştı

Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa; Gmail ve YouTube gibi servislerine daha hızlı erişim sağlamak için Google ile anlaşma imzaladı.

Google ve Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa arasında başkent Havana'da imzalanan anlaşmaya göre, Gmail ve YouTube dahil Google servislerine erişim hızı artırılacak. Google'dan yapılan açıklamada, "Bu anlaşma, Etecsa'nın, yerel düzeyde YouTube videoları gibi en popüler yüksek bant genişliği içeriklerimizden bazılarını, ön belleğe alarak gecikmelerini azaltmak için teknolojimizi kullanmasına izin veriyor" ifadesine yer verildi.

Dünyanın en düşük çevrimiçi bağlantı oranlarından birine sahip Küba'da halkın büyük bölümünün evden internete bağlanmasına izin verilmiyor. Küba'da halkın internet hizmetinden faydalanabilmesi için özel erişim noktalarında saatte yaklaşık iki dolar ödemesi gerekiyor.

ABD Başkanı Barack Obama Küba ziyaretinde, internet erişiminin eğitim ve sağlık hizmetleri gibi ülkenin refahı açısından önemine dikkat çekerek, Google'ın Küba'ya internet sağlayacağını açıklamıştı.

Başkan seçilen Donald Trump ise seçim kampanyası döneminde Obama'nın Küba ile ilişkilerin düzeltilmesine yönelik attığı adımları sert bir şekilde eleştirmişti.

Kaynak: BBC ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;