Gülen örgütü soruşturmaları

'Kumpas' soruşturmasında Gülen'e 2 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da müşteki sıfatıyla yer aldığı "Selam Tevhid'de kumpas soruşturması" kapsamında hazırlanan iddianamede, savcı, Fethullah Gülen, Emre Uslu ve eski emniyet müdürü Yurt Atayün için ayrı ayrı 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, 67,5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Fethullah Gülen [Fotoğraf: CİHAN / Arşiv]

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca daha önce yürütülen ve takipsizlik kararı verilen "Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasında usûlsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen, Emre Uslu ve eski İstanbul TEM Şube Müdürü Yurt Atayün’ün de aralarında olduğu 122 şüpheli var.

İddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlandı.

Şüphelilere ‘darbe’ suçlaması

10.559 sayfalık iddianamede Fethullah Gülen bir numaralı şüpheli olarak yer aldı. İki numaralı şüpheli ise firari gazeteci Emre Uslu. Savcılık, Fethullah Gülen, Uslu ve Atayün, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme", "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "özel hayatın gizliliğini ihlâl etme", "hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme", "resmi belgede sahtecilik", "suç uydurma", "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme" suçlamalarıyla karşı karşıya.

İddianamede 3 ismin, bu suçlardan ayrı ayrı 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, 67,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Savcılık, Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında yakalama kararı çıkarılmasını da talep etti.

MİT tırları da iddianamede

İddianamede Adana’da MİT’e ait tırların durdurulmasının da Gülen yapılanması tarafından organize edildiği ifade edildi. Bu kapsamda MİT tırlarının durdurulması operasyonunda görev alan askerler de şüpheli olarak yer aldı.

Avcı ve Yılmazer'in dosyaları ayrıldı

İddianamede soruşturma kapsamında tutuklanan Bugün gazetesi yazarı Gültekin Avcı ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer yer almadı. Bu iki isim hakkındaki dosya ayrıldı. İki şüpheliyle ilgili soruşturma devam ediyor.

İddianame terör mahkemesinde

Başsavcı Vekili Fidan tarafından hazırlanan iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'nun onayının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi için 15 gün süresi var.

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının ardından kapatılan özel yetkili savcılık tarafından, 2010'dan itibaren ''Kudüs Ordusu Terör Örgütü'' soruşturması yürütüldüğü belirlendi. Soruşturma dosyasında yapılan incelemelerde o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birçok bakan ve milletvekilinin telefonlarının dinlenildiği tespit edildi. Soruşturma dosyasını yürüten polisler hakkında 'kumpas' kapsamında soruşturma başlatıldı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;