Ortadoğu

Kuveyt'te seçim yasası değişmeyecek

Anayasa Mahkemesi, hükümetin, seçim bölgelerinin sayısını arttırma talebini reddederek muhalifleri sevindirdi.

Haberin Öne Çıkanları

Muhalefet memnun

'25 bölge' talebi

Gösteriler düzenlenmişti

Hükümetin başvurusunu protesto eden yaklaşık 10 bin kişi pazartesi günü parlamento binası önünde toplanmıştı. [Reuters]

Körfez ülkelerinden Kuveyt’te Anayasa Mahkemesi, hükümetin, seçim yasasında yeni düzenlemeler yapılmasına yönelik talebine olumsuz yanıt verdi. Mahkeme, seçim bölgelerinin sayısının arttırılması teklifini kabul etmedi.

Kuveyt hükümeti geçen ay Anayasa Mahkemesi’nden, seçim yasasının tartışmalı hükümlerini netleştirmesi talebinde bulunmuştu.

Ülkede 2006'da kabul edilen yasa ile seçim bölgelerinin sayısını 25’ten beşe düşürülmüş; 2008, 2009 ve 2012’deki seçimler bu yasaya göre yapılmıştı. Hükümet, seçim bölgelerinin sayısının beşten 25'e çıkarılmasını talep etmişti.

Muhalifler ise böylesi bir değişikliğin meclisteki sandalye sayılarını azaltacağını, hükümetin seçim bölgelerini kendi arzularına uygun şekilde düzenlemeye çalıştığını vurguluyordu. 

Bölgedeki en demokratik sistem

Kuveyt, Körfez ülkeleri arasında, meclisin en fazla yetkiye sahip olduğu meşruti monarşi olarak görülüyor. Resmi adı Kuveyt Ulusal Kongresi olan meclisin, Emir tarafından feshedilebilse de, yasa tasarısı önerme, başbakan ve bakanlarla ile ilgili soru önergesi verme ve Emir tarafından teklif edilen hükümleri geri çevirme yetkisi bulunuyor. 

Kuveyt Anayasa Mahkemesi'nin son kararı öncesi ülkede hükümet karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Son olarak, hükümetin başvurusuna tepki gösteren yaklaşık 10 bin kişi pazartesi günü başkent Kuveyt’teki parlamento binası önünde toplanmıştı. 

'Hükümet istifa etmeli'

Anayasa Mahkemesi’nin kararı ise muhalifleri sevindirdi. Kuveyt Rey gazetesine konuşan muhalif milletvekili Faysal El Müslim, “Bu karar ülkeyi aylardır işlemez hale getiren hükümetin derhal istifasını ve halkın özgür iradesiyle yeni meclisi seçmesini gerektiriyor’ dedi.

Siyasi kriz bitmiyor

Kuveyt'te, iktidar ile muhalefet arasındaki anlaşmazlıklar sebebiyle 2006’dan beri siyasi kriz yaşanıyor.

Ülkede 2 Şubat’ta yapılan parlamento seçimlerini büyük farkla muhalifler kazanmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi beş ay sonra seçimleri iptal etmiş, parlamentoyu da feshederek, üyelerinin çoğunu hükümetin destekçilerinin oluşturduğu 2009'da seçilen parlamentoyu yeniden göreve getirmişti.

Parlamento, muhalif milletvekillerinin boykotu sebebiyle yeterli çoğunluk sağlanamadığı için defalarca toplanamamış, parlamentoyu feshetme sözünü yerine getirmemesi sebebiyle hükümeti destekleyen bazı milletvekilleri de oturumları boykot etmişti.

Kuveyt Emiri Sabah El Ahmed Es Sabah’ın yakında eski parlamentoyu feshetmesi ve seçim çağrısı yapması bekleniyor. 

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;