1915 olayları

Lübnan’da ‘1915’ gerilimi

Lübnan Eğitim Bakanlığının 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle tüm okulları tatil etme kararı ülkede yaşayan Müslümanların tepkisine neden oldu. Lübnan Türk Derneği karara tepki amacıyla 3 gün boyunca eylem yapacak.

Konular: Lübnan
Trablusşam kentinde sokaklara Türk bayrakları asıldı. [Fotoğraf: Twitter]

Lübnan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi, aynı zamanda Trablusşam Belediyesi meclis üyesi Prof. Dr. Halid Tadmuri konuyla ilgili Al Jazeera Türk’e şu açıklamalarda bulundu:

"Lübnan Eğitim Bakanı, 24 Nisan Cuma günü, iddia edilen Ermeni soykırımının 100. Yılı dolayısıyla okulları tatil etmeye karar verdi.

Maalesef Lübnan hükümeti bu kararı destekledi, bununla beraber Lübnan'daki Ermeniler ve bazı Maruni Hristiyanlar tarafından Türkiye'yi ve Osmanlı devletini kınayan ve kötüleyen birçok faaliyet düzenleniyor.

Bu karar ülkede Türkiye’nin yanında olan Müslümanların tepkisine neden oluyor. Türkiye’ye karşı haksızlık yapıldığını düşünen, özellikle Trablusşam’da halk bu girişime tepkili.

Filistin’de, Bosna’da öldürülen Müslümanlar, Cezayir’de katledilen Müslümanlar için alınmayan kararların alındığını görüyoruz. Bunlara soykırım denilmedi ve bu tip eylemler yapılmadı. Bunun ortak tarihimize zarar verecek girişimler olduğunu düşünüyoruz."

Hariri’ye tepki

Lübnan’daki bazı Sünni Müslüman siyasi aktörlerin bir süredir Türkiye karşıtı bir tavır ortaya koyduğunu belirten Hadmuri, “Türkiye dostu olarak bildiğimiz Said Hariri bile Türkiye karşıtı bir söylem ortaya koyuyor. Sünni bir Müslüman olan Hariri bile böyle davranıyorsa kim Türkiye’nin dostu olacak bilemiyoruz. Hem Türkiye ile temastalar, hem Esed’e de karşıyız diyorlar ama böyle girişimlere destek veriyorlar” dedi.

Türk bayraklı gösteriler

Tadmuri karara tepki amacıyla üç gün boyunca gösteriler düzenleyeceklerini belirterek “Son günlerde biz de Lübnan Türk Derneği olarak bu davranışlara karşı olarak ve Lübnan ile Türkiye arasındaki kardeşliği korumak için 24-25-26 Nisan günlerinde her yerde Türk bayrağının yükselmesi davetini yaptık” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lübnan bayraklarıyla birlikte, bize Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’ndan (TİKA) 10 bin adet Türk bayrağı gönderildi. Bugün dağıtmaya başlıyoruz.  Ayrıca bugün Cuma namazında Trablus'taki tüm camilerde bu soykırım yalanıyla ilgili hutbeler söylenecek. 26 Nisan Pazar günü ise Trablus'un Fetih gününe denk geliyor. O gün de şehrin sokaklarında dolaşacak en az bin kişiden oluşan bir yürüyüş düzenlenecek. Orada Türk bayrakları da dalgalanacak. Zaten Trablusşam kentinde şu anda sokaklara Türk bayrakları asılmış durumda”

Lübnan Türk Derneği’nin başkanı da olan Tadmuri, düzenleyecekleri eylemlerle, ‘soykırımla ilgili gerçek olmayan iddialara’ karşı seslerini yükselteceklerini belirtti.

‘Siyasi hesaplar’

Tadmuri, alınan bu kararların ve 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye karşıtı propagandanın yapılmasının altında siyasi hesaplar yattığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Lübnan siyasetinde Ermenilerin ve Maruni Hristiyanların gücü biliniyor. Gelecek seçimlerde Ermenilerin desteğini almak amacıyla böyle bir girişimde bulunuldu."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;