1915 olayları

Trump 1915 olayları için 'büyük felâket' dedi

ABD Başkanı Trump, 1915 olaylarıyla ilgili Ermenice "büyük felâket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı. Türk Dışişleri ise, "Açıklamadaki yanlış bilgi ve tanımlamaların, bazı radikal Ermeni çevrelerin yıllar içinde bu ülkede propaganda metotlarıyla oluşturdukları bilgi kirliliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir" ifadeleriyle açıklamaya tepki gösterdi.

Konular: 1915 olayları, ABD
[Fotoğraf: Reuters]

abd başkanı donald trump, ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 nisan'a ilişkin ilk mesajını verdi. trump, "ermeni soykırımı" ifadesini kullanmadı. ermenice "büyük felâket" anlamına gelen "meds yeghern" dedi.

trump yazılı açıklamasında, "bugün, 20. yüzyılın en korkunç kitlesel katliamlarından biri olan büyük felâket (meds yeghern) sırasında acı çekenleri hatırlıyor ve saygıyla anıyoruz" ifadelerini kullandı. trump, şöyle devam etti:

"bir buçuk milyon ermeni, 1915’ten başlayarak osmanlı imparatorluğu’nun son günlerinde sınır dışı edilmiş, katledilmiş veya ölüme yürümüştür. amerika’daki ermeni toplumu ve dünyanın diğer yerlerinde, bu masum hayatların kaybı ve pek çok kişinin çektiği acıların yasını tutanlara katılıyorum.

insanlık tarihinin bu karanlık sayfasını değerlendirirken, aynı zamanda ermeni halkının zorlukları yenme gücünü de tanıyoruz. birçoğu, abd’de yeni hayatlar kurup, ülkemize izi asla silinmeyecek katkılarda bulunurken, atalarının antik çağların büyük medeniyetlerinden birini kurduğu tarihi toprakların anısına değer vermeyi sürdürdü.

bir daha meydana gelmelerini önleyebilmek için mezalimleri hatırlamalıyız. daha adil ve hoşgörülü bir geleceğin temelini oluşturmada önemli bir adım olarak, türkler ve ermeniler’in bu acı dolu tarihi tanıma ve bu dönemle hesaplaşma çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz."

önceki abd başkanı barack obama da görevi boyunca 1915 olaylarını anarken, "meds yeghern" ifadesini kullanmıştı.

abd başkanları, 1993 yılından (bill clinton'dan) bu yana 1915 olaylarıyla ilgili her yıl düzenli olarak yazılı açıklama yapıyor ve 1915 olayları genellikle "büyük felâket, tehcir ve katliam" gibi ifadelerle nitelendiriliyor.

dışişleri'nden tepki

türk dışişleri bakanlığı, trump'ın ifadeleriyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"abd başkanı trump’ın '1915 olayları' hakkında 24 nisan 2017 günü yaptığı yazılı açıklamadaki yanlış bilgi ve tanımlamaların, bazı radikal ermeni çevrelerin yıllar içinde bu ülkede propaganda metotlarıyla oluşturdukları bilgi kirliliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. yeni abd yönetiminden şiddet eğilimleri ve nefret söylemleriyle tanınan bu çevrelerin tek taraflı tarih anlatılarına itibar etmemesini ve tüm tarafların acılarını dikkate alan bir yaklaşım benimsemesini bekliyoruz. birinci dünya savaşı döneminde hayatını kaybeden osmanlı ermenilerinin bu yıl da, 24 nisan günü, istanbul ermeni patrikhanesi’nde düzenlenen törenle hak ettikleri saygıya uygun biçimde anıldıklarını abd yönetimine hatırlatıyoruz. cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan’ın söz konusu törene ilettiği mesaj türkiye’nin konuya ilişkin yaklaşımını yansıtmaktadır."

kaynak: beyaz saray, aa, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;