Suriye'de iç savaş

Madaya'da 16 kişi daha açlıktan öldü

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Suriye’nin kuşatma altındaki Madaya bölgesinde insani yardım malzemelerinin ulaştığı ay başından bu yana 16 kişinin daha açlıktan öldüğünü duyurdu.

[Fotoğraf: AP]

Uluslararası yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Suriye’nin batısında yer alan ve kuşatma altındaki Madaya bölgesinde, insani yardım malzemelerinin bölgeye ulaştığı ay başından bu yana en az 16 kişinin daha açlık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada, Madaya’da 320 sağlıksız beslenme vakasının tespit edildiği, bunlardan 33'ünün durumunun ağır olduğu ve acil tedavi edilmezlerse ölebilecekleri de belirtildi.

Örgüt, Şam'ın Muaddamiye kasabasında abluka nedeniyle yetersiz beslenme vakalarının görülmeye başlandığını da bildirdi.

MSF Operasyon Direktörü Brice de le Vingne, Madaya'da "derhal kalıcı olarak bağımsız sağlık personeli bulundurulmasına ihtiyaç olduğunu" belirterek, "İnsanların sağlık hizmetlerine erişimi çok kısıtlıyken, kasabada sağlık durumunun kötüleşeceğini düşünüyoruz" dedi. MSF yetkilisi, ablukanın derhal kaldırılması çağrısı da yaptı.

Kuşatma altındaki bölgede halk kedi yiyor

Başkent Şam'ın kuzeybatısında yer alan Madaya, 7 aydan bu yana rejim güçleri ile Hizbullah militanlarının kuşatması altında. Rejim askerleri ve Hizbullah'ın, 40 bin nüfuslu Madaya çevresine mayın döşemesi ve rejim güçlerinin müdahaleleri sebebiyle bölgeden çıkamayan kasaba sakinleri, temel gıda maddelerine dahi ulaşamıyor. Halk, hayatta kalabilmek için ağaç yaprakları hatta kedi yemek zorunda kalıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, abluka sebebiyle kasabada geçen ay 30 kişinin açlıktan hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Son 16 ölümle beraber açlık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yaklaştı.

BM rakamlarına göre yaklaşık 4,5 milyon Suriyeli, ülkede ulaşımın güç olduğu bölgelerde yaşıyor, 400 bini ise abluka altındaki 15 bölgede temel hayati ihtiyaçlarından mahrum.

"İnsani yardım girişi engelleniyor"

Beşşar Esed rejimi ve Hizbullah’ın kuşatma altında tuttuğu Madaya bölgesine; BM, Kızılay ve diğer sivil toplum kuruluşlarının gıda ve tıbbi yardım malzemeleri olan insani yardım konvoyu ocak ayı başında girebilmişti.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Stephen O'Brien, Suriye rejiminin, BM'nin acil yardım konvoyları için yaptığı izin başvurularından yüzde 75'ine cevap dahi vermediğini söylemiş, bu konvoylardan sadece yüzde 10'unun halka ulaştırılabildiğini açıklamıştı.

O'Brien 27 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Madaya ve diğer bölgelerde açlıkla karşı karşıya olan insanlara da işaret ederek, "Madaya'dan acil tıbbi yardıma ihtiyacı olan 19 kişi tahliye edildi ancak tedavi edilmesi gereken toplam 400 kişiden sadece 37'si tahliye edilebildi. Kente sağlık görevlilerinin ve daha fazla tıbbi malzemenin girişine ihtiyacımız var" demişti. O'Brien ayrıca, Madaya'nın buz dağının görünen kısmı olduğunu vurgulayarak, Suriye'de 4,6 milyon kişinin ulaşılması zor bölgelerde, 486 bin 700 kişinin ise kuşatma altında yaşadığını belirtmişti.

Suriyeli muhalifler, Cenevre'deki görüşmelere katılmak için abluka altındaki yerlere yardım götürülmesini şart koşmuştu. Bu konuda garanti verilmesinin ardından muhalifler, görüşmelere katılacaklarını açıklamıştı.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;