Bilim-Teknoloji

Mars'a 90 bin mesaj ışınlanacak

NASA, Mars keşif görevlerinin 50'nci yıldönümü adına Kızıl Gezegen'e 90 bin mesaj ışınlanacağını duyurdu.

Konular: Bilim-Teknoloji
Mariner-4 uzay aracı. [Fotoğraf: Wikipedia]

NASA, 28 Kasım 1964 tarihinde ateşlenen Mariner 4 görevinin 50'nci yılını kutlamak için Cuma günü Mars'a 90 bin mesaj gönderecek. Radyo teleskoplar aracılığıyla Kızıl Gezegen'e ışınlanacak olan mesajlar, derin uzaydaki bir gezegenin ilk görüntüsünü elde etmeyi başaran Mariner 4'ü görevini anacak.

Mariner 4, ateşlenmesinden 7 ay sonra Mars'ın yüzeyine ait ilk fotoğrafları Dünya'ya göndermiş ve yüzyıllardır süregelen yaşam olasılığı hayallerini tarihe gömmüştü. Uzay aracı, bugün Curiosity, Opportunity ve MAVEN ile devam eden keşif görevlerinin de öncüsü oldu.

Uzay projelerini fon sağlayan Uwingu firmasının başını çektiği 'Beam to Mars' projesi kapsamında, 90 bin isim, mesaj ve fotoğraf, Cuma günü ışık hızıyla Mars'a gönderilecek. Kasım başında sona eren başvurularda, Kızıl Gezegen'e isminin gönderilmesini isteyenler 4.95; uzun mesaj veya fotoğraf göndermek isteyenler ise 99 dolar ödeme yaptı.

90 bin mesaj, Beam to Mars projesinde yer alan Universal Space Network şirketi tarafından ışınlanacak. Cuma günü TSİ 10.00'da, mesajlar saniyede 1 milyon bit hızla Mars'a gönderilecek. Verilerin Kızıl Gezegen'e ulaşması, yaklaşık 15 dakika sürecek. 

Uwingu, projeden elde edilen paranın bilimsel çalışmalar için harcanacağını açıklarken, Mars'a gönderilen mesajların kopyası, uzay keşfinin önemini vurgulamak için ABD Kongresi ve Birleşmiş Milletler'e (BM) gönderilecek.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;