Yemen

Mattis Yemen için çözüm istiyor

ABD Savunma Bakanı Mattis, Suudi Arabistan'a ziyareti öncesi yaptığı açıklamada Yemen'de BM' arabuluculuğunda bir siyasi çözüme ulaşılmasını ve savaşı sona erdirmek istediklerini söyledi.

Konular: Yemen, ABD, Ortadoğu
Mattis, Riyad yolculuğu sırasında uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. [Fotoğraf: Reuters]

abd savunma bakanı jim mattis, ortadoğu turunun ilk durağı olan suudi arabistan’da yemen sorununa odaklandı. mattis, riyad yolculuğu sırasında uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere konuştu. yemen’deki sorunu sona erdirmek için birleşmiş milletler’in (bm) arabuluculuğunda bir siyasi çözüme ulaşılması gerektiğini ifade etti ve şu ifadeleri kullandı:

"savaş uzun süreden beri devam ediyor. iranlıların husilere sağladığı füzelerin suudi arabistan’a fırlatıldığını görüyoruz. yemen’de ölen masum insanların sayısına da bakıldığında yapılması gereken tek bir şey var: buna bir son vermek"

reuters’e göre, abd’li yetkililer washington’un yemen’de daha büyük rol üstlenmeye hazırlandığını ve iki yıldır iran destekli husilere karşı savaşan körfez ülkelerine daha büyük bir destek vermeyi planladığını söyledi.

mattis, müttefikleri ve partnerleriyle de işbirliği yaparak bm arabuluculuğunda müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğine vurguladı.

savaştan önce de yoksul ülkeler listesinin ilk sıralarında gelen yemen’de durum savaş nedeniyle daha da kötüleşti. en az 10 bin kişi öldü. 3 milyon kişi evinden oldu. milyonlarca kişi açlıkla mücadele ediyor.

askeri darbeyle ülkenin başkenti sana’yı ele geçiren iran destekli husiler ülkenin büyük bir kısmını kontrol ediyor. suudi arabistan liderliğindeki askeri koalisyon, mart 2015’te husilere karşı operasyon başlattı ve darbeden sonra ülkenin ikinci başkenti olan aden’e yerleşen hükümet'e askeri ve siyasi destek sağladı.

bm arabuluculuğunda yürütülen çözüm çabaları sonuçsuz kaldı.

mattis 18 ile 23 nisan arasında ilk ortadoğu ve kuzey afrika turunu gerçekleştiriyor. bu tur kapsamında suudi arabistan, mısır, israil, katar ve cibuti'yi ziyaret ediyor. 

kaynak:reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;