Almanya

Merkel'den PEGİDA'ya tepki

Almanya Başbakanı Merkel yeni yıl mesajında, İslam karşıtı PEGIDA hareketini ırk ve din ayrımı yapmakla suçladı; "Çoğu zaman kalplerinde ön yargılar, soğukluk ve hatta nefret var" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel. [Fotoğraf: REUTERS]

almanya başbakanı angela merkel, yabancı düşmanı ve islam karşıtı "batı'nın islamlaşmasına karşı vatansever avrupalılar” (pegida) isimli hareketinin üyelerine tepki göstererek "pazartesi günleri 'halk biziz' çağrısıyla yürüyorlar. bunu söylerken gerçekte şunu kastediyorlar: sizler, ten renginiz ya da dininiz nedeniyle buraya ait değilsiniz" dedi.

“size bu çağrıyı yapanların peşinden gitmeyin”

merkel, televizyonda yayınlanan yeni yıl mesajında, pegida hareketini isim vermeden eleştirdi, ırk ve din ayrımı yapmakla suçladı. vatandaşlara seslenen merkel, bu hareketin söylemlerinin peşinden gidilmemesini istedi.

dresden kentinde geçen hafta yaklaşık 17 bin 500 göstericiyle yürüyüş düzenleyen ve diğer kentlerde de benzer oluşumlara örnek olan pegida'ya tepki gösteren merkel, şunları kaydetti:

"pazartesi günleri 'halk biziz' çağrısıyla yürüyorlar. bunu söylerken gerçekte şunu kastediyorlar: sizler, ten renginiz ya da dininiz nedeniyle buraya ait değilsiniz. bu tür gösterilere katılan herkese şu söylüyorum: size bu çağrıyı yapanların peşinden gitmeyin! çoğu zaman kalplerinde ön yargılar, soğukluk ve hatta nefret var!"

merkel, yabancı düşmanı ve göçmen karşıtı söylemleri eleştirirken, nüfusu yaşlanan, dijital devrime ayak uydurması gereken almanya'nın, göçmenlere ihtiyacı olduğuna işaret etti. merkel, "almanya'ya göçmen olarak gelenler, hepimiz için bir kazançtır" ifadesini kullandı.

“işid'le mücadeleye destek”

yeni yıl mesajında dış politika konularına da değinen merkel, almanya'nın işid tehdidiyle mücadeleye destek vermeye devam edeceğini kaydetti.
merkel, "bu terör örgütü, suriye ve kuzey irak'ta şiddetle hüküm sürme çabasında ve aynı zamanda burada değerlerimize karşı tehdit oluşturuyor. özgür dünya buna karşı duruyor" dedi.

suriye'deki iç savaş ve irak'ta çıkan çatışmaların, ikinci dünya savaşı'ndan bu yana en büyük mülteci akınını da beraberinde getirdiğini vurgulayan merkel, ölümden kaçanlara yardım edilmesi, mülteci olarak kabul edilmeleri gerektiğini söyledi.

almanya’ya kaçan bir kürt’ü örnek verdi

almanya'nın bu konuda sorumluluk üstlendiğini belirten merkel, şunları kaydetti:

"bir süre önce bana anlatılan bir yaşam öyküsü var, artık alman vatandaşı olmuş bir kürt hakkında. yıllar önce çok zor şarlar altında irak'tan kaçmış. almanya'da kendisi için en önemli olan şeyin, çocuklarının burada herhangi bir korku duymadan büyüyebilmeleri olduğunu söylemiş. bu belki de ülkemiz hakkında yapılabilecek en büyük iltifat: baskılar altında yaşamış olanların çocuklarının ülkemizde korku duymadan büyüyebilmeleri."

merkel, 25 yıl önce doğu almanya'da komünist rejime karşı sokağa çıkan halkın da çocuklarının korku altında büyümemesi için, demokrasi ve özgürlükler için mücadele ettiğini ve bunda başarıya ulaştıklarını söyledi.

kaynak:aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;