Mısır'da darbe dönemi

Mısır Müslüman Kardeşler'i terörist ilan etti

Darbe hükümeti, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı, "terör örgütü" ilan etti. Karar, ülkenin Mansura kentinde emniyet müdürlüğüne düzenlenen bombalı saldırı sonrasında geldi.

Konular: Ortadoğu, Mısır

Haberin Öne Çıkanları

İhvan terörist ilan edildi

Kararı geçici hükûmet aldı

Geçici hükümet Mansura kentindeki saldırıdan Müslüman Kardeşler'i sorumlu tutuyor. [Reuters]

Mısır Başbakan Yardımcısı ve Yüksek Öğrenim Bakanı Hüsam İsa, "Kabine Müslüman Kardeşler Teşkilatını ve yapılanmasını terör örgütü ilan etti"  açıklaması yaptı.

Açıklama Çarşamba günü devlet televizyonunda yayınlandı.

İsa, Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, Müslüman Kardeşlere üyeliği tespit edilen herkesin cezalandırılacağını söyledi. Ülkede ayrıca Müslüman Kardeşler ile bağlantısı olan sivil toplum kuruluşları yasaklandı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Hukuk Komitesi ise Bakanlar Kurulu'nun bu kararını tanımadıklarını duyurdu.

Mansura’da 14 ölü

Mısır yönetimi son dönemde ülkede artan saldırılardan Müslüman Kardeşleri sorumlu tutuyor.

Son olarak Nil Deltası'nda Mansura kentindeki emniyet müdürlüğüne bomba yüklü araçla saldırılmış, 14 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıda 150'den fazla kişi de yaralanmıştı. İçişleri Bakanlığı olaydan Müslüman Kardeşler'i sorumlu tutsa da örgüt saldırıları kınamıştı. Saldırıyı üstelenen ise Sina Yarımadası'nda bulunan Ensar Beyt el-Makdis adlı örgüt olmuştu. 

Kaynak: Al Jazeera ve Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;