Suriye'de iç savaş

Muhalifler Doğu Halep'in "3'te 1'ini kaybetti"

Suriye’de rejim güçleriyle yanında savaşan İran destekli Şii milisler, son 3 gündeki çatışmalar sonucunda Doğu Halep'te muhaliflerin kontrolündeki 10 mahalleyi ele geçirdi. Muhaliflerin kaybettiği bölgeleri terk eden sivillerin bir kısmı muhalif bölgelere, bir kısmı YPG’nin denetimindeki Şeyh Maksud bölgesine, bir kısmı ise rejimin bölgelerine sığındı.

Halep'in doğusundaki muhaliflerin kontrolündeki bölgeyi dün ikiye bölen rejim ve beraberindeki Şii milisler bugün de ikiye böldükleri bölgenin kuzeyinde denetimi ele geçirdi. 

Esed rejimi ve ona bağlı güçler hafta sonunda Doğu Halep'in Hanano, Cebel Bedro, Badiin, Ayn el-Tel ve Ard El Hamra semtlerini muhaliflerden almıştı. Bu sabah da Sahur mahallesinde denetimi ele geçirince muhaliflerin elinde kalan bölge ikiye bölünmüş oldu. 

Rejim ve destekçileri, bugün devam eden çatışmalarda, ikiye bölünen bölgenin kuzeyinde kalan Şeyh Faris, Şeyh Hıdır, İnzarat ve Haydariye semtlerini de tamamen ele geçirdi. 

"2012'den bu yana muhaliflerin yaşadığı en büyük yenilgi"

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, son günlerde yaşanan çatışmaların soncunda muhaliflerin ellerindeki bölgenin üçte birini rejime kaptırdığını ve bunun 2012’den bu yana yaşadıkları en büyük kayıp olduğunu söyledi:

“Bu 2012’den bu yana muhaliflerin yaşadığı en büyük yenilgi. Muhalifler, rejimin son ilerleyişiyle Halep’te kontrol ettikleri bölgenin üçte birinden daha büyük bir alanı kaybetmiş oldu.”

 

YPG-PKK rejim ile eşzamanlı saldırdı

Halep’te Şeyh Maksud bölgesinde bulunan PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin silahlı kolu YPG unsurları, rejimin saldırısıyla eş zamanlı olarak muhaliflerin denetimindeki Bustan El Başa bölgesine saldırdı. YPG, Bustan el Başa semti ve Hüllük mahallesinin güney kısmını kontrolüne aldı. Hüllük mahallesinin geri kalan kısmına da rejim güçleri girdi.

"Binlerce sivil göç etti"

Halep’te rejimin kaydettiği ilerleyiş, devam eden çatışmalar ve bombardıman nedeniyle binlerce sivil evlerini terk etmek zorunda kaldı. Muhaliflerin kaybettiği bölgeleri terk eden sivillerin bir kısmı, daha az çatışmaların olduğu diğer muhalif bölgelere, bir kısmı YPG’nin denetimindeki Şeyh Maksud bölgesine, bir kısmı ise rejimin bölgelerine sığındı.

Rejim, Halep'te çatışma bölgelerinden kaçan sivilleri otobüslerle sığınma kamplarına sevk etti.
[[Fotoğraf: AFP]]

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 400 sivilin rejimin denetimindeki bölgelere kaçtığını duyurdu.

Rejime ait resmi devlet televizyonu, en az bin 500 sivilin kuşatılmış Halep bölgelerinden çıktığını söyledi.

Rus haber ajansları, Savunma Bakanlığına dayandığı haberlerinde son 24 saatte 119’u çocuk 900 sivilin muhaliflerden rejimin eline geçen Cebel Badro bölgesinden tahliye edildiğini söyledi.

Reuters haber ajansı, sivil dolu yeşil otobüsler görüntülerini yayınladı. Bu sivillerin rejime ait sığınma kamplarına sevk edildiği öne sürüldü.

Esed rejimi ve Rusya'nın 15 Kasım'da Halep'e başlattıkları hava saldırılarında en az 500 kişi öldü, binden fazla kişi yaralandı.

Bölünmüş kent: Halep

Suriye’deki iç savaşın kaderini değiştirme potansiyeline sahip kent Halep, rejim ile muhalifler arasında bölünmüş durumda. Kentin batı semtlerini elinde bulunduran rejim, muhaliflerin denetimindeki Halep’in doğu semtlerini Temmuz ayından bu yana kuşatma altında tutuyor.

Rejim, stratejik Halep kentindeki savaşı kendi lehine bitirmek istiyor. Bu amaçla muhaliflerin elindeki doğu semtleri yoğun bir bombarımana tâbi tutuyor. Binlerce İran yanlısı Şii milis de Halep'te Esed'e desek veriyor.

Beşşar Esed rejimi ve Rusya, yaklaşık 300 bin sivilin yaşadığı tahmin edilen kentin muhalif bölgelerini daha kolay ele geçirme amacıyla, birçok kez ateşkesle eş zamanlı olarak "güvenli koridorlar" uygulamasına başvurmuştu. Hem halka hem silahlı gruplar" bu koridorları kullanarak kentten çıkmaları için çağrı yapmıştı. Ancak ne halk ne de silahlı gruplar kentten çıkmıştı. 

Kaynak: AA ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;