Suriye'de iç savaş

Muhalifler Keseb kapısına bayrak çekti

Suriyeli muhalifler, Türkiye'nin Hatay'a bağlı Yayladağı sınır kapısının karşısındaki Keseb kapısını rejim güçlerinden aldı. Türkmen köylerinin yakınındaki kapı iç savaşın başından beri ilk kez muhaliflerin kontrolüne geçti.

Konular: Suriye, Ortadoğu
Muhalifler Keseb kasabasının tamamını ele geçirmek için rejim güçleriyle çatışıyor. [AA]

al jazeera kaynaklarına göre islami cephe ve nusra cephesi, bölgedeki bayırbucak türkmenleri'nden oluşan türkmen tugaylarının da desteğiyle gece acısuyu bölgesinden lazkiye'ye bağlı keseb kasabasına sızarak kapıyı ele geçirdi. muhalifler sınıra kendi bayraklarını çekti.

kaynaklar sınıra 2 kilometre uzaklıktaki keseb kasabasının da yarısını ele geçirdiklerini ve kasabada çatışmaların sürdüğünü söyledi. 

suriye'nin kuzey batısındaki bölgede bayırbucak türkmenleri'nin yaşadığı 80 türkmen köyü bulunuyor. 

alevilerin ağırlıkta olduğu batı şeridinin en kuzeyindeki keseb'de yoğun bir ermeni nüfusu da var. 

muhalifler daha önce ocak 2013'te de keseb'i ele geçirmeye çalışmış ancak rejim güçleri tarafından püskürtülmüştü. suriye'nin sahil şeridinde 'taarruz' başlattıklarını açıklayan muhalifler keseb'i ele geçirerek ilk kez akdeniz'e de çıkış sağlamış oldu. 

yayladağı'nda güvenlik önlemleri

yayladağı sınır kapısı yakınlarındaki çatışmalar nedeniyle türkiye tarafında güvenlik önlemleri arttırıldı, yayladağı gümrük kapısı personeli geçici olarak güvenli bölgelere alındı.

yayladağı sınır kapısına giden yolda önlem alan polis ekipleri, ambulans harici araçların geçişine izin vermiyor. 

çatışma sesleri yayladağı ilçesinden de duyuluyor. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;