Tunus Devrimi

Nobel Barış Ödülü Tunus'a

Nobel Barış Ödülü, ülkede devrim sonrası demokrasinin tesis edilmesinde oynadığı rol nedeniyle Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü'ne verildi.

[Fotoğraf:Reuters - Arşiv]

Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü, 2011'de Zeynel Abidin Bin Ali'nin devrilmesi sonrası ülkede çoğulcu demokrasinin tesisine katkıları nedeniyle  Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. 

Diyalog Dörtlüsü'ne yaklaşık 972 bin dolar para ödülü de verilecek. 

Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü çatısı altında Tunus Genel İş Sendikası, Tunus Sanayi Konfederasyonu, Tunus İnsan Hakları Birliği ve Tunus Barolar Birliği örgütleri bulunuyor. 

Geçen yıl bu ödül Pakistanlı Malala ile Hint çocuk hakları aktivisti Kailash Satyarthi'ye verilmişti.

Dörtlü 2013 yazında oluşturuldu. Nobel Komisyonu dörtlüyü “ Tunus’ta demokratik geçiş döneminin, siyasi suikastlar ve yurt genelindeki huzursuzluk nedeniyle akamete uğrama tehlikesi altındayken,  alternatif barışçıl bir siyasi hareket başlattılar” sözleriyle tanımladı.

Tunus, 6 Şubat 2013 tarihinde muhalif Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belid, ardından da 25 Temmuz’da bir başka muhalif siyasetçi Muhammed İbrahimi’ye düzenlenen suikastlarla siyasi krizin eşiğine gelmişti. Bir yandan ekonomik sıkıntılar öte yönden siyasi belirsizliğin ülkede taraflar arasındaki gerginliği tırmandırdığı bir dönemde, Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü çoğulcu demokratik düzene geçiş sürecinde ısrarcı tutumu ile dikkat çekti. 

 

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;