Suriye'de iç savaş

ÖSO: Dera'da gerilememizin nedeni İran taktikleri

Özgür Suriye Ordusu, Dera'daki kayıplarının, "rejim güçlerinin uyguladığı 'yanık toprak politikası' ve saldırılarda İran askeri taktiklerinin kullanılmasından” kaynaklandığını duyurdu.

Konular: Suriye, Ortadoğu
Suriyeli muhalifler Mart 2011'de başlayan ayaklanmaların iç savaşa dönüşmesinden bu yana Esed rejimine karşı savaşıyor. [AFP]

Suriye'nin güneyinde Özgür Suriye Ordusu'na ait birlikleri çatısı altında toplayan Cephe Cenubiyye (Güney Cephesi) sözcüsü İsam Reyyis, rejim güçlerinin Dera'nın kuzey kesimlerindeki çatışmalarda İran savaş taktiklerini kullandıklarını vurgulayarak, "Rejim güçleri son zamanlarda bazı yeni taktiklerle saldırılar düzenliyor. Rejim güçlerinin söz konusu taktikleri İran Devrim Muhafızları'nın liderliğinde yürüttüğü konusunda şüphemiz yok" dedi.

İran Devrim Muhafızları'na ait birliklerin hedeflediği bölgeye binlerce füze attıktan sonra girdiğine dikkati çeken Reyyis, "Rejim güçleri böylesi bir stratejiyi daha önce kullanmıyordu. Ayrıca rejimin bu tür saldırılar için yeterli donanıma sahip olmadığı da biliniyor" diye konuştu.

Reyyis, Cephe Cenubiyye komutanlarının, "Çatışmalar sırasında gece baskınlarının yanı sıra ani düzenlenen baskının ardından yine aniden geri çekildikten sonra daha kuvvetli ve uzun süreli saldırıların gerçekleştirildiği savaş taktikleriyle karşılaşıyoruz" şeklindeki ifadelerini aktardı.

"Yanık toprak politikası"

Bu tür taktiklerin İran Devrim Muhafızları ile Hizbullah tarafından kullanıldığına dikkati çeken Reyyis, rejim güçlerinin kullandığı yeni taktiklerden ‘yanık toprak politikası’ hakkında şunları ifade etti:

"Bu taktik çerçevesinde kara güçleri, saldırıdan iki gün önce hazırlık mahiyetinde hedef alınan bölgeye yüzlerce roket ve varil bombası atıyor. Böylece muhaliflerin, arkadaşlarına yardım ulaştırması engelleniyor. Bu durumda silahlı muhalifler bölgeden geri çekilmek zorunda kalıyor."

Yaklaşık dört yıldan bu yana rejim güçleriyle, silahlı muhalifler arasındaki çatışmalara sahne olan Suriye'de muhalifler son zamanlarda Dera, Şam ve Kuneytra kırsallarında bazı stratejik bölgeleri kaybetmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;