Pakistan

Pakistan Talibanı'na operasyon: 32 ölü

Pakistan'da 142 kişinin öldürüldüğü kanlı okul saldırısının ardından Taliban'a yönelik operasyon devam ediyor. Ülkenin kuzeybatısındaki aşiretler bölgesi Hayber'de güvenlik güçleri 32 Taliban mensubunu öldürdü.

Okul saldırısının ardından Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Taliban'a karşı mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. [Fotoğraf:Reuters]

pakistan ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, "bu sabah aşiretler bölgesi hayber'in tirah vadisi'nde güvenlik güçlerinin afganistan sınırına doğru hareket eden teröristlere karşı düzenlediği saldırıda 32 militan öldürüldü" denildi.

açıklamada, çatışmalarda üç askerin yaralandığı belirtildi.

bu arada pakistan başbakanı navaz şerif'in bu sabah ravalpindi'deki genelkurmay başkanlığı'na giderek peşaver'deki okul baskınının ardından ülkedeki güvenlik durumu üzerinde genelkurmay başkanı orgeneral rahil şerif ve diğer üst düzey komutanlardan bilgi aldığı açıklandı.

Peşvar'daki askeri okulda öldürülen 142 kişi için Pakistan'da yas sürüyor. [Fotoğraf: Reuters]
17 ekim sonrası askeri operasyon

pakistan ordusu 17 ekim'den bu yana hayber bölgesinde taliban'a karşı sürdürdüğü askeri operasyonda yüzlerce örgüt mensubunu öldürüldüğünü açıklamıştı.

kuzey veziristan bölgesinde zarbe azb adlı ilde yapılan operasyonda da bin 500 taliban mensubunun öldürüldüğü ve 100'den fazla asker kaybı da verdirdiği belirtilmişti.

'teröre karşı savaşacağız'

salı günü silahlı taliban üyeleri hayber-pahtunhva eyaletinin başkenti peşaver'de askeri bölgede bulunan bir okula saldırmış, 132'si çocuk en az 142 kişiyi öldürmüştü. ülkede şimdiye kadarki en kanlı saldırılardan biri olarak kayıtlara geçen olayın ardından kurbanlar için yas devam ediyor.

saldırının ardından başbakanı navaz şerif yaptığı açıklamalarda, taliban'a karşı mücadele edeceklerini vurgulayarak, "tüm teröristler öldürülene kadar bu savaş devam edecektir" demişti.

kaynak: anadolu ajansı

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;