Suriye'de iç savaş

PYD'den 'zorunlu askerlik'

PYD’ye bağlı 'asayiş güçleri', özerklik ilan edilen Haseke'deki Cezire Kantonu’nda 18 ile 30 yaş arasındaki Kürt, Arap ve Süryanileri 'zorunlu askeri hizmete' almak için harekete geçti.

Konular: Ortadoğu
YPG'ye bağlı güçler Kamışlı'da Nusra Cephesi ile çatışmıştı. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

Haseke’nin Salihiye Mahallesi ve Tel Temir ve Amuda beldelerinde PYD’ye tabi güçler cumartesi sabahından itibaren çok sayıda genci evlerinden toplamaya başladı. 

PYD’ye bağlı güvenlik güçleri Cezire Kantonu’nda yerleşim birimlerinin giriş noktalarında yaptığı yoklamalarda da çıkarılan yasa kapsamına giren gençleri silah altına almaya başlayacak.

Bir asayiş yetkilisi Al Jazeera’ye, bu uygulamanın askere alma işleminin Kasım ayında başlaması amacıyla sadece isimlerin ve adreslerin kaydedilmesini kapsadığını söyledi.

Bölgedeki Al Jazeera kaynaklarına göre birçok kişi askere yazılma korkusundan dolayı saklanıyor.

Asayiş Genel Komutanlığı konuya ilişkin yayınladığı açıklamada, ‘Cezire Kantonu’ndaki güçlerimiz ve merkezlerimiz 11 Ekim’den itibaren, yaşları 18 ila 30 arasında değişen Arap, Süryani ve Kürt gençlerini, daha sonra ilgili birimlere teslim etmek için belirlenmiş merkezlerde toplamaya başlamıştır’ dedi.

Asayiş, açıklamasında uygulamanın, Cezire Kantonu Yasama Konseyi’nin çıkardığı ‘Savunma görevini ifa’ kanununa göre yapıldığını belirtti.

PYD’nin kontrolündeki Cezire Kantonu’nun çıkardığı askerlik kanununa göre 18 ila 30 yaş arasındaki Kürt gençlerin silah altına alınması öngörülüyor.

IŞİD, 16 eylül'den bu yana Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin kanton ilan ettiği Kobani (Aynul Arab) bölgesini kuşatmış durumda.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;