Suriye'de iç savaş

Rejim asker yığıyor, halk kaçıyor

Suriye rejimi, Hama’nın kuzey kırsalında muhaliflerin denetimindeki bölgelerin cephe hatlarına çok sayıda araç ve asker yığmaya başladı. Rus hava saldırılarına da uğrayan bölgede siviller muhtemel bir saldırı endişesiyle göç etmeye başladı.

Rusya'nın bölgede düzenlediği bir hava saldırısı nedeniyle meydana gelen hasar. [Fotoğraf: Al Jazeera]

Suriye rejimi, Hama’nın kuzey kırsalında muhaliflerin denetimindeki bölgelere yönelik büyük bir saldırı hazırlığında. Bölgeye onlarca askeri araç ve çok sayıda asker yığmaya başladı. Rus savaş uçakları da İdlib’in güney kırsalında muhaliflerin ikmâl yollarını hedef aldı. Bu hareketllik, muhaliflerin elindeki bölgelerde yaşayan sivillerin daha kuzeyde olan Türkiye sınırındaki İdlib'in kırsalına doğru kaçmasına sebep oluyor.

Hama’nın kuzey kırsalında Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı birlikler de Rus hava saldırılarına maruz kaldı. Muhalif kaynaklar Al Jazeera'ye yaptıkları açıklamada, Rus bombardımanının, muhaliflerin karadan ilerlemeye çalışan Esed ordusunun işini kolaylaştırmayı amaçladığını savundu. Muhalifler Hama cephelerine askeri sevkiyat yaptıklarını ve muhtemel bir rejim saldırısına karşı gerekli önlemleri aldıklarını anlatıyor.

Rejimin bölgede Rusya destekli büyük bir saldırı hazırlığı içerisinde olduğu haberleri bölgedeki sivillerde paniğe sebep oldu. Bölgede yaşayan binlerce sivil evlerini tahliye ederek İdlib’in kırsalına göç etti; tarlalara, yıkık binalara ve boş kamu dairelerine yerleşti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;