Suriye'de iç savaş

"Rejim Hama'da ilerledi"

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya destekli rejim ordusunun geçen hafta Hama’nın kırsalında muhaliflere kaptırdığı bazı bölgeleri geri aldığını söyledi.

[Fotoğraf: AFP-Arşiv]

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejimin Hama’nın kırsalında kaybettiği 16 köyü yeniden ele geçirdiğini söyledi.

Muhalifler geçen hafta Hama’nın kırsalında operasyon başlatmıştı. Adını Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi’nin başka muhalif gruplarla birleşerek oluşturduğu Tahrir Şam Heyeti de bu operasyonda yer almıştı.

Kısa süre içinde rejimin aleyhinde hızlı bir ilerleme sağlayan muhalifleri durdurmak için rejim bölgeye takviye göndermişti.

Rejim güçleri bölgeye yoğun hava saldırıları ve top atışları yapmıştı.

Muhaliflerin Hama’daki operasyonu, Şam’da başlatılan başka bir operasyonla eş zamanlı başlatılmıştı. Her iki Saldırı da Cenevre'de düzenlenen müzakerelerin hemen öncesinde düzenlenmişti.

[[Fotoğraf: Al Jazeera]]

Kaynak:Reuters ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;