Suriye'de iç savaş

Rejim Lazkiye'de telafi peşinde

Suriye’nin kuzeybatısında Akdeniz sahilinde yer alan kentte muhaliflerle rejim güçleri arasındaki çatışmalar 45 Tepesi çevresinde devam ediyor. Dera'da ise muhalifler, doğudan, kentin kapılarına kadar yaklaştı.

Konular: Ortadoğu, Suriye
Muhalifler Lazkiye'de kaybettiği yerleri geri almaya çalışan rejim birliklerini püskürtmeye çalışıyor. [Al Jazeera]

Geçtiğimiz günlerde muhalifler Türkiye sınırındaki Keseb ve bazı köyleri ele geçirmişti. Suriye ordusu kaybettikleri bölgeyi geri almak için saldırıyor.

Suriye televizyonu, Lazkiye’nin kırsalındaki çatışmalarda ölen muhalif savaşçılara ait olduğunu söylediği ceset görüntülerini yayınladı. 

SANA, rejim güçlerinin bölgeyi ele geçirdiklerini iddia ederken muhalifler rejimin bu iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Muhalifler ayrıca Humeymim Havaalanı'nı grad füzeleriyle vurduklarını açıkladı. Burası sivil uçuşlar için kullanılıyordu ancak son zamanlarda askeri havalanına dönüştürüldü.

Dera’da muhalifler kent merkezine yaklaşıyor.

Muhalifler Garz mıntıkasını alarak doğu ve güneydoğu yönünden Dera kentinin kapılarına kadar ulaştıklarını açıkladı. Muhalifler böylece Dera’daki hava istihbarat merkezine ulaşmış oldu. Burası birçok güvenlik birimini de barındırıyor ve rejimin bölgedeki karar alma merkezlerini koruyan en önemli güvenlik kuşağı.

Hama’da muhaliflerin saldırıları

Şam Haber Ajansı, muhaliflerin Hama’nın kuzey kırsalında Morek bölgesinde bir askeri aracı tahrip ettiklerini ve bir grup askeri öldürdüklerini açıkladı.

Muhalif Hama Medya Merkezi, Hür Suriye Ordusu’na (HSO) bağlı muhaliflerin Morek yakınlarındaki karayolu üzerinde bulunan askeri birliğe saldırdıklarını ve 4 askeri öldürdüklerini aktardı.

Rejimin saldırıları

Al Jazeera muhabiri, Suriye savaş uçaklarının Halep’in batısındaki Daret İzze bölgesini bombalaması sonucu iki kişinin öldüğünü ve yaralananların olduğunu söyledi.

Savaş uçakları Halep’in Hananu Mahallesi ile Etarib ve Haritan beldelerini de bombaladı.

Suriye ordusunun İdlib’in kırsalındaki Harim bölgesini bombalaması sonucu ise 13 kişi öldü.

Muhalif Mesar Haber Ajansı, Şam’ın kırsalındaki Yebrud yakınlarındaki Resulayn bölgesinde muhaliflerle Suriye rejim birlikleri arasında çıkan çatışmalarda ölen askerler olduğunu bildirdi ama sayı vermedi.

Muhalif Şam Haber Ajansı, Suriye ordusunun Şam’ın Cobar Mahallesi’ni tanklarla bombaladığını ve mahallenin çevresinde de muhaliflerle rejim güçleri arasında çatışmalar yaşandığını aktardı.

Aynı kaynak, savaş uçaklarının Şam’ın kırsalındaki Doğu Gota’nın bazı bölümleri, Zemelka ve Ayn Terme bölgelerini bombaladığını ve yaralılar olduğunu bildirdi.

Ülkenin güneyinde Ürdün sınırındaki Dera kentinde rejim birlikleri Sed, Muhayyem ve Dera Beled mahallelerini tanklarla bombaladı.

Muhalif Suriye Mubaşir Haber Ajansı ise, Dera’nın kırsalındaki Sure beldesinde, Muhacirun ve Ensar Tugayı Komutanı’nın, aracının içine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldüğünü bildirdi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;