Hollanda

Rotterdam’da Türk gösterisine izin

Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb, Hollanda polisinin Türk göstericilere uyguladığı şiddeti protesto etmeyi amaçlayan gösteriye izin verdi.

Konular: Hollanda, Türkiye

rotterdam belediye başkanı ahmed aboutaleb, hafta sonu hollanda polisinin türk protestoculara uyguladığı şiddeti protesto etmeyi hedefleyen gösteriye izin verdi. aboutaleb’in sözcüsü lennart de jong, cuma günü yapılması planlanan gösteri hakkında “gösterinin türklerin haklarını korumak için yapılacağı söylendi” dedi.

önce almanya, daha sonra da hollanda’nın türk bakanlara referandum hakkında toplantı ve gösteri yapma izni vermemesinin ardından, türkiye ile bu ülkeler arasında kriz yaşanmıştı. türkiye, yaşanan krizden dolayı diplomatik yaptırımlar uygulanan hollanda'ya ekonomik bir yaptırım olmayacağı mesajını vermişti.

rotterdam'da neler oldu?

cumartesi günü hollanda, referandum kampanyası için rotterdam'a gitmek isteyen türkiye dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etti. cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, uçuş iznini iptal eden hollanda'ya “bunlar nazi kalıntısı, bunlar faşist” ifadesiyle seslendi.

daha sonra kara yoluyla hollanda’ya giden aile ve sosyal politikalar bakanı fatma betül sayan kaya’nın da rotterdam konsolosluğu'na girişine izin verilmedi. aracının kilidini açmak zorunda kalan bakan kaya, başka bir araçla polis eskortuyla almanya'ya götürüldü. hollanda polisi, kaya'nın aracının tutulduğu yerde toplanan kalabalığı güç kullanarak dağıttı.

istanbul büyükşehir belediye meclisi, hollanda'nın rotterdam kentiyle imzalanan 'kardeş şehir' protokolünü oy birliğiyle iptal etti.

son olarak, hollanda'da çarşamba günü yapılan seçimi kazanan başbakan mark rutte'ye seslenen cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, "ey rutte, sen seçimi birinci parti olarak almış olabilirsin ama bilesin ki türkiye gibi bir dostunu kaybettin" dedi.

kaynak: afp

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;