Suriye'de iç savaş

Rus uçakları İdlib'de sivilleri vurdu

Rus savaş uçakları İdlib'in Eriha ilçesinde pazar yeri ile sivil yerleşim yerini bombaladı. En az 40 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.

[Fotoğraf: Twitter]

Rus savaş uçakları muhaliflerin elindeki İdlib'in Eriha ilçe merkezinde pazar yeri ile sivil yerleşim yerine saldırdı. Aralarında kadın ve çocuklarının da olduğu 40 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi de yaralandı.

Saldırı bölgesinde büyük maddi hasar da meydana geldi. Suriyeli muhalifler, Rus savaş uçaklarının saldırılarında yaralanan sivillerin ilçedeki sahra hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındığını aktardı.

Sivil savunma ekipleri, yıkılan ev ve iş yerlerinin enkazının altında ölü ve yaralı olup olmadığını araştırıyor.

IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye'ye gelen Rus ordusuna ait savaş uçakları; Humus, Hama, Halep ve İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşim yerlerini de bombalıyor.

Suriyeli muhaliflere göre, Rus uçakları hafta içinde Halep'in Azez ilçesinde insani yardım taşıyan tırların olduğu yeri vurmuş; 7 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi yaralanmış ve 20 tır yanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Azez'de insani yardım taşıyan tırların Rus uçakları tarafından vurulmadığını iddia etmişti.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;