Suriye'de iç savaş

Rusya nasıl bir Suriye bıraktı?

30 Eylül'den bu yana Suriye'de askeri operasyon düzenleyen Rusya, 'hedeflerini gerçekleştirdiğini' belirterek ana güçlerini çekmeye başladığını duyurdu. Rusya'nın operasyonu rejime ne kattı, sivillere ne kaybettirdi? Rusya'nın Suriye'deki mirasını derledik.

'Terörle mücadele' gerekçesiyle resmi olarak 30 Eylül 2015'te Suriye’de askeri operasyon başlatan Rusya, 167 gün sonra "operasyonun hedeflerini gerçekleştirdiğini" ve ana güçlerini Suriye’den çekeceğini açıkladı. Rusya’nın başlattığı operasyon rejime kazanımla sağlarken yüzlerce sivilin ölümüne neden oldu. Binlerce kişi de bu hava saldırıları nedeniyle sığınmacı durumuna düştü.  

Rusya operasyonu rejime ne kazandırdı?

Rusya’nın hava saldırılarının büyük bir kısmı IŞİD yerine Esed karşıtı muhalifleri hedef aldı. Bunun sonucunda rejim, sahada kazanımlar elde etti. Şii milislerle desteklenen Suriye ordusu, Türkiye sınırındaki Lazkiye kırsalını muhaliflerden geri aldı.

Şubat ayında Suriye ordusunun, muhaliflerin kuşatması altındaki Nubbul ve Zehra’ya ulaşmasıyla, rejim Halep'in kuzey kırsalıyla güneyi arasındaki bağlantıyı kopardı.

Halep’in güney kırsalında da önemli ilerleme kaydeden rejim, Rus hava desteği sayesinde Şam-Halep karayolunu geri almaya yaklaşmıştı.

Rejim güçleri ayrıca Halep’in doğu kırsalında IŞİD’in denetiminde 20 köyü yeniden ele geçirdi ve böylelikle Halep’i Hama’ya bağlayan tek ikmâl yolunu da konsolide etti.

Rejim Şam kırsalında da kontrolünü genişletti ve Doğu Guta’nın Merc bölgesinin büyük bir kısmını ele geçirdi.

Saldırılardan en çok siviller etkilendi

Suriyeli muhaliflerin çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) 5 ay önce başlayan operasyonların ilk üç ayının bilançosunu açıkladı. SMDK'ya göre Rus operasyonlaında ölen bin 730 Suriyeliden 135’i çocuk, 115’i de kadın.

Yardım kuruluşlarının verilerine göre İdlib, Halep, Dera ve Lazkiye’de 27 tıbbi merkez, 22 okul ve hastane hava saldırılarının hedefi oldu.

Rusya’nın yoğunluklu olarak muhaliflerin denetimindeki sivil yerleşim alanlarını hedef alması sonucunda büyük bir göç meydana geldi. En az 500 bin sivil yerinden oldu. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;