İsrail - Filistin sorunu

Sisi'yi övdü, Mursi'yi eleştirdi

Filistin lideri Abbas, Mısır'da darbeyle görevden alınan Mursi’nin Filistin meselesini kendi cemaatinin çıkarı için kullandığını, darbe lideri Sisi’nin ise konuya bir devlet adamı gibi yaklaştığını öne sürdü.

Konular: Ortadoğu
Abbas, 'İsrail hükümetinin siyasi çözüm bulmak ve barışı gerçekleştirmek konusunda ciddi olmadığını' söyledi. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır’da yayın yapan Ahbar ve Ahbar Elyevm gazetelerinin genel yayın yönetmenlerine verdiği röportajda, Mısır'ın Filistin sorununa yaklaşımını değerlendirdi. Darbe lideri Abdulfettah Sisi’yi öven Abbas, hapisteki eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi eleştirdi, "Ben Japoncadan ne kadar anlıyorsam Mursi de Filistin meselesinden o kadar anlıyor" dedi.

Abbas, Abdulfettah Sisi’nin Filistin davasını ve boyutlarını bir devlet adamı gibi anladığını öne sürdü. Abbas, Hamas’ın Müslüman Kardeşler’in bir parçası olduğunu ve talimatlarını İhvan merkezinden aldığını iddia etti.

ِAbbas, "Burada şuna işaret etmek gerekir ki, Hamas'tan ve Müslüman Kardeşler'den daha çok yalan söyleyen kimse yoktur" dedi.

Mısır'a 'tampon bölge' desteği

Abbas, Mısır’ın güvenlik ihtiyaçlarının farkında olduğunu bu yüzden Mısır’dan Sina bölgesinde evlerin yıkımı ve tampon bölge faaliyetlerini durdurmasını isteyemeyeceğini belirtti.

Abbas, Gazze’de bazı kişilerin tünelleri kendi menfaatleri için kullandığını ve 'milyoner' olduğunu belirtirken, tünellerin ayrıca silah, uyuşturucu ve para transferi için kullanıldığını ve en iyi çözümün tünellerin yıkılması olduğuna inandığını belirtti.

Abbas İsrail ile ilişkilerde Hamas'ın aksine ılımlı bir tavır izliyor. Hamas da İsrail ile ilişkileri dolayısıyla Abbas'a tepki gösteriyor. 

Mısır, 3 Temmuz darbesinin ardından ülkede Müslüman Kardeşler ve benzer çizgideki bütün grupların faaliyetlerini yasakladı. İsrail de kendi güvenliği için Mısır'daki darbe yönetimini ve Sisi'nin tampon bölge faaliyetlerini destekliyor.

Mısır yönetimi 'güvenlik' gerekçesiyle, Sina yarımadasında 1 kilometrelik bir alanda tampon bölge faaliyetlerine başladı ve bölgedeki çok sayıda evi yıktı.

Kaynak: Ahbar ve Ahbar Elyevm

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;