Irak Kürdistan Özerk Bölgesi

'Sünni Araplar eve dönemiyor'

İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD saldırılarından dolayı tartışmalı bölgelerden göç eden Sünni Arapların evlerine dönmelerine peşmerge tarafından izin verilmediğini açıkladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), IŞİD’in saldırılarından dolayı evinden olan Sünni Arapların bazılarının tartışmalı bölgelerdeki evlerine dönemediklerini açıkladı.

Örgüt, Irak'taki Kürt yönetimini Sünni Araplara yönelik 'toplu cezalandırma' politikasından vazgeçmesi için uyardı.

New York merkezli örgütün 'Terör ve Terörle Mücadele' Kıdemli Araştırmacısı Letta Tayler, Kürt yönetiminin bu tavrının 'güvenlik önlemi' gerekçesini aştığını söyledi.

Rapora göre Kürt güçleri, tartışmalı bölgelere dönmek isteyen Sünni Araplara aylar boyunca engel olurken, aynı bölgelere dönmek isteyen Kürtlere izin verildi. Bazı bölgelerde Kürtler, evlerine dönemeyen Arapların evlerine yerleştirildi.

Örgüt elinde ‘etnik ayrımcılık’ yapıldığına yönelik belgelerin olduğunu söyledi. Bu belgelere göre Erbil ve Ninova bölgelerinde ‘etnik ayrımcılık’ uygulandı.

Örgüt bazı Kürt yetkililerin tartışmalı bölgelerdeki Sünni Arapların 'IŞİD ile işbirliği yaptığı' gerekçesiyle bu önlemleri savunduğunu ifade etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Ocak ayından itibaren Sünni Arapların bölgelerine dönüşü konusunda ilerleme görüldüğüne işaret etti ancak Kürt yönetiminden daha fazlasını yapması çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Musul'u ele geçiren IŞİD daha sonra Irak'ın geniş kesimlerini kontrolü altına almıştı.

Peşmerge birlikleri, Irak ordusunun kaçtığı Kerkük'teki bazı bölgelere girmişti. Türkmenler, Kürtler, Süryaniler ve Sünni Arapların beraber yaşadığı Kerkük kenti, Erbil ve Bağdat arasındaki ihtilaflı bölgelerden biri.

Daha sonra IŞİD, Kürt bölgesine doğru saldırıya geçmiş ve bazı bölgeleri ele geçirmişti. Ancak ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının desteğiyle IŞİD bazı bölgelerden çıkarıldı.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;