Suriye'de iç savaş

‘Suriye'ye kara gücü aciliyet kazandı’

Katar Dışişleri Bakanı Tani, Suriye’ye kara gücü göndermenin "aciliyet" kazandığını söyledi. “Aslında bu uluslararası koalisyonun liderliğini yapan ABD ile daha önce planlanmıştı” dedi.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el-Tani, Münih Güvenlik Konferansı’nın üçüncü ve son gününde “Ortadoğu’nun yeni jeopolitiği” başlıklı panelde konuştu. IŞİD ile mücadele için uluslararası koalisyon kapsamında Suriye’ye kara gücü göndermenin daha büyük bir "aciliyet" kazandığını söyledi.

Suudi Arabistan ve bazı bölge ülkelerinin, IŞİD’le mücadele kapsamında Suriye’de kara harekatına hazırlandıkları yönündeki bir soru üzerine Tani, bunun yeni bir plan olmadığını belirtti:

“Aslında bu uluslararası koalisyonun liderliğini yapan ABD ile planlanmıştı. Eğer Suriye’ye kara birliklerinin gönderilmesine ihtiyaç duyulursa, bu koalisyonun liderliği altında olmalı. Suudi Arabistan katılmak istediğini söyledi. Geçen yıl ekim ayında bizim o dönemki dışişleri bakanımız da DAEŞ’e karşı bir girişim olması halinde bizim de destek vermeye hazır olduğumuzu açıkça ifade etti. Yani bu daha önce planlanmıştı.”

Oturumu yöneten gazeteci Lyse Doucet’in, “Şimdi bu daha büyük bir aciliyet mi taşıyor?” sorusuna Tani, “Biz öyle olduğuna inanıyoruz” cevabını verdi.

Tani, Esed rejimi ile iç savaş başlamadan önce bir felaketin önüne geçmek için sürekli görüştüklerini ve yapılması gerekenleri anlattıklarını belirtti. "Biz artık Suriye yönetiminin meşru olduğunu düşünmüyoruz ve Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;