Türkiye

Tahsin Şahinkaya defnedildi

12 Eylül darbe döneminin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın cenazesi İstanbul'da toprağa verildi.

Konular: Türkiye
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın cenazesi İstanbul'da toprağa verildi. [Fotoğraf: AA]

çoklu organ yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede iki gün önce 90 yaşında vefat eden eski hava kuvvetleri komutanı emekli orgeneral tahsin şahinkaya'nın cenazesi, 1. ordu komutanlığı'nda düzenlenen askeri törenin ardından selimiye camisi'ne götürüldü.

cenaze törenine, hava kuvvetleri komutanı orgeneral akın öztürk, 1. ordu komutanı orgeneral salih zeki çolak, harp akademileri komutanı orgeneral abdullah recep, eski başbakanlardan emekli oramiral bülent ulusu, eski genelkurmay başkanı emekli orgeneral hüseyin kıvrıkoğlu ile çok sayıda üst düzey asker katıldı.

şahinkaya'nın cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından askeri bando eşliğinde top arabasına taşındı. şahinkaya'nın cenazesi karacaahmet mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

emekli hava astsubayı ertuğrul aslan camideki törende gazetecilerin soruları üzerine şöyle konuştu:

"1955-1983 yılları arasında paşamın astsubaylığını yaptım. bütün birliklerde beraber bulunduk. hava kuvvetleri'ne çok büyük hizmetler veren, hava kuvvetleri'nin modern olmasına sebep olanlardan biri de odur. işyerinde çok sert, çalışkan, disiplinli ama mesai bittiği zaman bir ağabey, bir baba, bir kardeşti. anlatılan gibi sert ve hırslı birisi değildi. nur içinde yatsın. hava kuvvetleri çok şey kaybetti."

şahinkaya'nın özgeçmişi

tahsin şahinkaya 1925'te amasya merzifon'da doğdu. harp okulu'ndan asteğmen rütbesi ile 1943'te mezun olan şahinkaya, 1955'te girdiği hava harp akademisi'ni 1957'de bitirdi. şahinkaya 1965'te tuğgeneralliğe yükselerek, 6. ana jet üs komutanlığı'na atandı. tümgeneralliğe 1969'da terfi eden şahinkaya, hava harp akademisi komutanlığı'na, 1971'de hava kuvvetleri komutanlığı (hkk) harekât daire başkanlığı'na, 1972'de de hava harp okulu komutanlığı'na atandı.

şahinkaya 1973'te korgeneralliğe yükselerek, hkk idari kurmay yarbaşkanlığı, 1. taktik hava kuvvetleri komutanlığı ve cento türk askeri temsil heyeti başkanlığı görevlerinde bulundu.

orgeneralliğe 1977'de terfi eden şahinkaya, milli güvenlik kurulu genel sekreterliği'ne atandı. hava kuvvetleri komutanlığı'na 21 ağustos 1978'de atanan şahinkaya, 12 eylül 1980'den sonra milli güvenlik konseyi üyeliği ile hava kuvvetleri komutanlığı'nı beraber yürüttü.

evli ve 2 çocuk babası olan şahinkaya, 6 aralık 1983'te emekliye ayrıldı.

yargı süreci

eski cumhurbaşkanlarından kenan evren ile 12 eylül darbe davası kapsamında yargılanan şahinkaya, ankara 10. ağır ceza mahkemesi'nce 18 haziran 2014'te verilen kararla, "21 aralık 1979'da dönemin başbakanına verdikleri muhtırayla anayasayı ve tbmm'yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, 12 eylül 1980'de de cebren türkiye cumhuriyeti anayasası'nı tağyir, tebdil veya ilgaya ve bu kanun ile teşekkül eden tbmm'yi ıskat ve cebren men suçunu işledikleri" gerekçesiyle "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezasına çarptırılmıştı. mahkeme, haklarında zincirleme suç maddesinin uygulanmasına yer olmayan sanıkların duruşmadaki tavır ve hareketleri ile dosya kapsamını ele alarak, takdiri indirimle bu cezayı "müebbet hapse" çevirmişti.

evren'in vefatı sonrası 12 eylül davasının hayatta kalan son sanığı şahinkaya'nın ölümünün ardından yargıtay aşamasındaki 12 eylül davası düşecek.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;