Kafkasya

Talepleri vatandaşlık ve çalışma hakkı

Türkiye topraklarında yaşayan Ahıska Türkleri'nin en büyük talepleri vatandaşlık ve çalışma hakkı.

Konular: Kafkasya, Türkiye
Antalya'da düzenlenen Ahıskalı Türkler Ulusal Kurultayı'nda sorunlar ve talepler tartışıldı. [AA]

ahıska türkleri, ulusal kurultay'ı antalya'da düzenledi. antalya ahıska türkleri dernek başkanı ferman tayfur, ahıskalı türklerin, binlerce yıl orta asya coğrafyasından anadolu topraklarına göç eden, türk milletinin öz parçası olduklarını vurguladı.

antalya'daki kurultayda türkiye'de yaşayan ahıska türkleri'nin sorunları, geçmişte bugüne kadar ahıskalıların yaşantıları anlatıldı.

ahıskalıların türkiye'de en büyük iki problemi olduğuna dikkati çeken ferman tayfur, bunların birinin vatandaşlık, diğerinin ise çalışma hakkı olduğunu belirtti.

tayfur, ahıska türkleri'nin geçmişte 'osmanlı' diye anıldığını, hiçbir zaman türkiye'den ayırt edilmediğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

"bizler o kadar işkence, sürgün ve baskıya rağmen hiçbir zaman örf, adet ve dilimizi kaybetmedik. eski sovyetler birliği'ni oluşturan cumhuriyetlerde yaşamış, anavatanları türkiye'ye göç etmiş ahıskalı türkler, binlerce yıl orta asya coğrafyasından anadolu topraklarına göç eden, türk milletinin öz parçasıdır. 1060'larda selçuklu ordusuyla harp meydanlarında düşmana karşı, 1071'de malazgirt'te rum ordularına karşı, çanakkale savaşı'nda da yine düşman ordusuna karşı savaşmış, onlarca şehit vermiştir."

tayfur, antalya'da yaklaşık 27 bin ahıskalı'nın yaşadığını, ahıska türkleri'nin en çok göç ettiği illerden biri olan antalya'da, 10 yıl sonra ahıskalı nüfusunun ortalama 100 bine ulaşacağını da söyledi.

'200 binden fazla ahıska türk'ü var'

ahıska türkleri hukuk müşaviri ramiz hüseyin de şartlar ne olursa olsun insanların tarihi doğru anlaması ve doğru temeller üzerine kurması gerektiğini söyledi.

Ahıska Türkleri Hukuk Müşaviri Ramiz Hüseyin Türkiye'de 200 bin Ahıska Türkünün yaşadığını söyledi. [AA]

türkiye'de bazı vatandaşların, "ahıskalı türkler kimlerdir?" gibi sorular sorduklarından ve geçmişe dair birçok olayı bilmediklerinden yakınan hüseyin, ahıskalıların türkiye'nin herhangi bir vilayetinde yaşayan türklerden hiçbir farkı olmadığını, yıllarca askeri ve idari baskılara rağmen dimdik ayakta kaldıklarını anlattı.

hüseyin, 1944 yılındaki sürgünde 20 binden fazla, ikinci dünya savaşı'nda da 26 bin ahıskalı'nın öldüğünü vurguladı.

türkiye genelinde 200 binden fazla ahıska türk'ünün olduğunu söyleyen hüseyin, "anavatanımız türkiye'de türk olarak muamele görmek istiyoruz. bizler hiçbir zaman bölücülük, bölgecilik, ayrımcılık yapmayız. zihniyetimizde böyle kötü tohumlar hiçbir zaman olmamıştır" dedi.

trenle sürgün

ahıska türkleri, 1944 yılında gürcistan topraklarından stalin'in emriyle tren vagonlarına doldurularak kazakistan, kırgızistan ve özbekistan’a gönderildi. binlerce insan yolda öldü.

ahıska türkleri, bugün eski sovyetler birliği coğrafyasında ve türkiye'de dağınık olarak yaşamaktadırlar. 

kaynka: al jazeera ve aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;