Bilim-Teknoloji

Tarlada mamut fosili bulundu

ABD'de bir soya fasulyesi tarlasında neredeyse eksiksiz bir mamut fosili bulundu. Mamutun 15 bin yıl önce yaşamış olabileceği belirtildi.

Konular: Bilim-Teknoloji
Soya fasulyesi tarlasında bulunan mamutun insanlar tarafından yendiği anlaşıldı. [Fotoğraf: AP]
Michigan eyaletinde yaşayan çiftçi James Bristle, tarlasında çalıştığı esnada binlerce yıllık mamut fosili ortaya çıkardı. Michigan Üniversitesi tarafından yapılan kazıda, 11 bin ila 15 bin yıl önce öldürülen mamuta ait fosil gün yüzüne çıktı. 
Kazı ekibinin başında yer alan profesör Daniel Fisher, mamutun ilk insanlar tarafından öldürüldüğünü ve etinin korunması için gölette bırakıldığını belirtti. Washington Post'a bilgi veren Fisher, mamutun kafatası, dişleri, omurgası ve kaburgasının büyük kısmının bulunduğunu belirtti. İnsanlar tarafından yenen mamutun leğen, köprücük kemiği ve diz kapakları da bulundu. 
Amerika kıtasında bulunan az sayıdaki tüylü mamut fosilinden birini temsil eden kalıntılar, Michigan Üniversitesi'nde analiz edilecek. Veriler, 10 bin yıl önce yok oldukları düşünülen mamutların nesilleri tükenmeden önce yayılım alanları hakkında yeni bilgiler sunacak. 
ABD'de yapılan keşiften önce en yeni mamut fosili Sibirya'da bulunmuştu. Rus ve Güney Koreli araştırmacılar, bu yıl içinde mamutları klonlama araştırmalarına da başlamıştı. 
Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;