PKK

'Tezkere savaş ilanıdır'

Kandil'in tepe yöneticisi Cemil Bayık, Kobani ve Türkiye'de yaşananlardan hükümeti sorumlu tuttu. Bayık, Meclis'ten geçen tezkerenin bir savaş ilanı olduğunu, bu nedenle de çektikleri bütün birlikleri Türkiye'ye geri gönderdiklerini söyledi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık. [Fotoğraf: Faruk Yüce / Al Jazeera Türk-Arşiv]

kandil'de alman devlet televizyonu ard'ye konuşan pkk'nın çatı örgütü kck'nın yürütme konseyi eşbaşkanı cemil bayık, "biz türkiye'yi uyardık. eğer onlar böyle devam ederlerse, gerilla savunma savaşına tekrar başlayacak. gerillanın ana görevi halkın korunmasıdır. gerillanın yine aktif olmasını istemiyoruz. ölü ve yaralı sayısı artmasına rağmen gerillayı aktif hale getirmedik henüz. ama eğer bu böyle devam ederse, gerilla her durumda aktif olacak" dedi.

'tezkere pkk'ya savaş ilanıdır'

kobani'de ve türkiye'de yaşananlardan ak parti hükümeti'ni sorumlu tutan bayık şöyle devam etti:

"türkiye bu politikayı değiştirmeden devam ettirdiği için biz çektiğimiz bütün savaşçıları türkiye'ye geri gönderdik. 2 ekim'de hükümet tarafindan kabul edilen tezkere aslında pkk’ya karşı bir savaş ilanıdır. tezkerede işid'den neredeyse bahsedilmemektedir. bu karar ile türkiye barış sürecini bitirdi, savaş ilanına eşit bir karar verildi".

sürecin ikinci aşaması kandil'e takılmıştı

2012'nin son aylarında pkk lideri öcalan ve milli istihbarat teşkilatı (mit) üzerinden başlayan çözüm sürecinde, en somut adım 21 mart 2013'te öcalan'ın çatışmasızlık ve sınır dışına çekilmeyi içeren çağrısı oldu. 

kandil, türkiye topraklarındaki silahlı unsurlarını geri çekmeye başlayacağını 25 nisan 2013'te ilan etti. ancak öcalan’ın “çekilin” talimatına rağmen kandil’deki kadro, hükümeti “demokratik adım” atmamakla suçlayıp geri çekilmeyi durdurduğunu açıkladı. bundan dolayı çözüm sürecinin ikinci aşaması tamamlanamadı. 

o sırada başbakan olan recep tayyip erdoğan da, pkk’nın silahlı güçlerinin sadece yüzde 15’ini çektiğini söylemişti. 

kaynak: al jazeera ve ard

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;