Türkiye-Irak ilişkileri

Türk askerinin Musul'a intikâli durduruldu

Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç, Bakan Çavuşoğlu ile Iraklı mevkidaşı Caferi'nin dün telefonda görüştüğünü açıkladı. Görüşmede, Musul'daki Başika bölgesine asker intikâlinin durdurulduğu Irak tarafına iletildi.

[Fotoğraf: DHA / Arşiv]

Haftalık basın brifinginde konuşan Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile dün akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi. Görüşmede, Çavuşoğlu, Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine duyulan saygıyı yineledi ve Türkiye'nin adımlarının IŞİD'e mücadelede Irak'a katkıda bulunma hedefi güttüğünü söyledi. Çavuşoğlu, Musul'daki Başika bölgesinde bulunan Zelikan kampına asker intikâlinin durdurulduğunu da Caferi'ye iletti.

Bilgiç, Başika kampındaki Türk askerinin sayısının artırılması ile ilgili Bağdat’a ayrıca bilgi verilip verilmediği sorusunu ‘eğitim faaliyetleri genel olarak Irak makamlarının bilgisi dâhilinde, rakamları abartılı şekilde basına yansıdı’ yanıtını verdi:

"Musul Ulusal Muhafızları’nın çekirdeğini oluşturacak kuvvetlere eğitim Musul’un 30 km doğusundaki Başika kampında devam ediyor. Bugüne kadar 2441 personel burada eğitilmişti. Bunlar Irak yönetimi ve uluslararası koalisyonun bilgisi dâhilinde yapılan faaliyetlerdi."

"Geçtiğimiz günlerde Başika’nın güvenliğini sağlama yönünde bazı tedbirler aldık. Burası DAEŞ ile çatışma sınırına çok yakın bir bölgede. Türkiye olarak orada yeni olmadığımızı söylemem gerekir. Mart 2015’ten bu yana Başika’da eğitim devam ediyor. Bu intikal basına da kamuoyuna da biraz abartılı şekilde yansıdı. Bizim kararlılığımız Irak’ın DAEŞ’le mücadelesine katkı sağlamak."

Bilgiç intikalin durduğunu söyledi ancak faaliyetlerin devam edeceği bilgisini verdi:

“Türkiye, Irak makamlarıyla koordineli bir şekilde bu çalışmalarını devam ettirecek. İntikalin durdurulduğunu size buradan söyleyebilirim. Koordinasyonu mümkün mertebe en üst düzeye çıkaracağız. Zamanında eğitim programı Irak makamlarıyla koordineli şekilde başlamıştı. Bu faaliyetlerimize Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstererek Irak makamlarıyla koordineli şekilde devam edeceğiz.”

İbadi süre vermişti

Irak, Türkiye'nin asker sevk etmesine tepki göstermiş, Başbakan İbadi, Türkiye'nin askerleri 48 saat içinde çekmemesi durumunda BM Güvenlik Konseyi de dâhil mümkün olan her türlü yolu deneyeceklerini söylemişti. İbadi'nin tanıdığı süre bugün doluyor.

İbadi'ye bir mektup yazan Başbakan Davutoğlu ise, Irak Hükümetinin hassasiyetleri giderilinceye kadar asker intikâli gerçekleştirilmeyeceğini' ifade etmişti.

Davutoğlu: Bağdat’ı ziyaret etmeyi planlıyorum

Davutoğlu, konuya, partisinin bugünkü grup toplantısında da yer ayırdı. Asker intikâlinde Bağdat yönetiminin bilgisi dâhilinde hareket edildiğini ifade eden Davutoğlu, "En kısa sürede Bağdat’ı ziyaret etmeyi planlıyorum" dedi.

"Musul’un Başika bölgesindeki yerel unsurların eğimi için kurulan eğitim kampındaki asker sayımızı artırdık. Türkiye’nin mücadelesi terörle ve terör örgütleriyle. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Başika kampı Musul’un yaklaşık 30 km kuzeydoğusunda ve yeni bir kamp değil. Askeri varlığımız da bu kampla başlamadı. Bir yıldan fazladır eğitim veriliyor. Bugüne kadar 2 binden fazla kişiye eğitim verildi. Sayın Barzani’nin de dediği gibi bizim askerimizin eğittiği kişiler Sincar’ı kurtardı. Eğitim faaliyeti Musul Valisi’nin talebi üzerine ve Irak yönetiminin bilgisi dâhilinde gerçekleşti. En kısa sürede Bağdat’ı ziyaret etmeyi planlıyorum."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;