Türkiye-Irak ilişkileri

Türk askerlerine 48 saat süre

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türk askerlerinin Musul yakınlarındaki kamptan 48 saat içinde çekilmesi çağrısı yaptı. İbadi, askerler çekilmezse BM Güvenlik Konseyi'ne başvuracaklarını söyledi.

[Fotoğraf: DHA / Arşiv]

irak başbakanı haydar ibadi, türkiye'nin musul yakınlarındaki zelikan kampında iraklı güçleri eğiten danışmanları korumak için yoladığı askerleri 48 saat içinde çekmesini talep etti. facebook sayfasından bir açıklama yapan ibadi, türk askerlerinin işid kontrolündeki musul yakınlarında bulunan zelikan kampına bağdat hükümetinin 'izni olmadan' gittiğini belirtip, "bu irak'ın egemenliğinin ihlâlidir" ifadelerini kullandı. 

öncesinde irak savunma bakanı halit el-ubeydi ile türk mevkidaşı ismet yılmaz bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ubeydi görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, "türk savunma bakanı'na , kuzey irak içlerine konuşlandırılan türk askerlerinin bağdat'ın bilgisi dışında gönderildiğini ve askerlerin geri çekilmesi gerektiğini söyledim" ifadelerini kullandı. 

ubeydi'nin açıklamasına göre savunma bakanı yılmaz da irak tarafına türk askerlerinin musul yakınlarındaki iraklı güçleri eğiten türk askeri danışmanlarını korumak için ihtiyaç dahilinde gönderildiğini söyledi.

ubeydi ise sayıları yaklaşık 1000'i bulan türk askeri gücünün bu misyon için 'fazla olduğunu' yılmaz'a ilettiğini belirtti. 

abd: irak'ta yabancı asker bulunmasını desteklemiyoruz

abd'nin işid'le mücadele özel temsilcisi brett mcgurk ise twitter hesabından "irak hükümetinin onayı olmadan irak topraklarında yabancı bir devletin askerlerinin bulunmasını desteklemiyoruz. buna abd askerleri de dahil" açıklamasını yaptı. mcgurk, iki ülke savunma bakanları arasındaki telefon görüşmesini 'olumlu' olarak nitelendirirken, "son 24 saatte aktif bir biçimde irak ve türk yetkikileri uygun kanallardan konuşmaları için teşvik ettik. türk askerlerinin irak sınırdından çekildiği haberleri cesaret verici. bu meselenin diplomatik yollarla çözülmesi için tarafları cesaretlendirmeye devam edeceğiz" ifaelerini kullandı. 

musul valisi: ibadi'nin bilgisi dahilinde

işid'in kontrolüne geçtikten sonra erbil'e yerleşen musul valisi etil el nuceyfi ise  türk askerinin eğitim amacıyla musul'a gelmesinin başbakan hayder el ibadi ve parlamento başkanı selim el cuburi'nin haberi doğrultusunda gerçekleştiğini açıkladı.  nüceyfi sosyal medyada yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"başbakan hayder ibadi, türkiye başbakanı ahmet davutoğlu ile bir araya geldiğinde, türk askerinin eğitim amacıyla musul'a gelmeleri için talepte bulunduğunu açıklamıştı. başbakan ibadi'nin türkiye'ye bulunduğu talep doğrultusunda ankara bağdat havaalanına askeri mühimmat göndermişti. aynı doğrultuda ankara, sekiz aydan beri zelikan kampında musullulardan oluşan gönüllü haşd el vatani'ye eğitim vermek için eğitmenlerini bu kampa gönderdi."

eski musul valisi etil el nüceyfi, resmi bir unvana sahip olmaması nedeniyle bir musullu vatandaş olarak “türkiye devletinin irak'a sunduğu destek karşısında memnuniyetimizi dile getirmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

çavuşoğlu: irak savunma bakanı'nın davetiyle gittiler

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu ubeydi-yılmaz görüşmesi öncesinde,  türk askerlerinin irak savunma bakanı'nın davetiyle bölgeye gittiğini açıklamıştı. çavuşoğlu,  "askerlerimiz oraya yeni hükümet geldikten sonra irak savunma bakanı'nın daveti üzerine gitti. yeni hükümet kurulduktan sonra içişleri bakanı bizden polislerini eğitmemizi istedi. savunma bakanı da askerlerini eğitmemizi istedi. musul valisi'nden de bize bu yönde davet geldi. askerlerimiz orada işid’e karşı mücadele edecek güçleri eğitiyor. bunu sadece türkiye değil abd, almanya , fransa da yapıyor ve katkı sağlıyor bu eğitimlere" ifadelerini kullanmıştı.

cuma günü  irak'taki mevcut türk birlikleri içinde bir "nöbet değişimi" gerçekleşmişti. 2,5 yıldır peşmerge'nin eğitimi için musul yakınlarında olan türk birliğinin değiştirilmesi için zelikan kampı'na yaklaşık 150 asker karayoluyla gönderilirken, birliklerin değişimi dolayısıyla 20-25 tank da bölgeye intikal etmişti. al jazeera'nin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre kamptaki asker sayısı yaklaşık 1000 oldu. aralarında bordo bereli istihbarat birimleri ve mavi bereli komandoların da olduğu bu güç yaklaşık 1000 kişilik yerel güce eğitim veriyor. işid kontrolü altındaki bölgeye yakın olduğu için kampın güvenliğini arttırma ihtiyacı sevkiyata sebep oldu. 

kaynak: reuters, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;