İngiltere

Türkçe konuştuğu için saldırıya uğradı

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir Türk, otobüste Türkçe konuştuğu için ırkçı saldırıya uğradı. Saldırgan, uzun süre hakaret ettiği kişinin sonunda yürütecini de aldı ve sokağa fırlattı. Polis bir kişiyi gözaltına aldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da kimliği belirlenemeyen ve bebeği ile seyahat eden genç bir adam otobüste seyahat ederken, karşısında oturan yaşlı bir Türk’e  sözlü saldırıda bulundu. Türk’e “Farklı bir dilde konuşuyorsun ve kimse seni anlamıyor. İngilizce konuş. Ülkene geri dön” diye bağırıp uzun süre hakaret ettikten sonra yürütecini otobüsten dışarı attı.

İngiliz polisi, olayla ilgili bir kişiyi gözaltına aldı. Bu kişinin saldırıyı gerçekleştiren isim olup olmadığı henüz belli değil. 

Londra polisinden yapılan açıklamada, 25 yaşındaki kişinin Londra'nın kuzeyindeki bir karakola dün akşam üzeri teslim olduğu ve kamu düzenini ırkçı söylemle bozmak şüphesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Kişinin karakolda tutulmaya devam edildiği kaydedildi. 

Irkçı saldırı başka bir yolcu tarafından kaydedilmiş ve İngiliz Daily Mail gazetesi tarafından yayınlanmıştı.

Saldırgan, yaşlı adamı “ücretsiz haklar” için ülkesine gelmekle suçladı ve “Bu yüzden buradasın dostum, ücretsiz haklar ve yürüteç… Ama yürütecin otobüs durduğunda dışarıya uçacak” diyen adam, yaklaşık 3 dakika boyunca sözlü saldırısını sürdürdü.  Yolcunun Türk ve Müslüman oluşuyla ve ailesiyle ilgili de hakaretler etti. Otobüsten inmek için ayağa kalktığında Türk yolcuyu tehdit etmeye devam eden adam “Ne yapacaksın? Hiçbir şey” diyerek onu tahrik etmeye devam etti.

Salırgan ayrıca “O b.ku konuşuyorsan Türkiye’ye geri dön. Ama hayır, gidemezsin çünkü Türkiye’de her şey patlıyor” diye de bağırdı. Bu söz, saldırının Ankara'daki canlı bomba saldırısından sonra gerçekleştiğini gösteriyor.

Otobüsten inerken bağırarak yolculara İngiltere’nin göçmen karşıtı ırkçı UKIP partisine oy vermelerini söyleyen adam, saldırıya uğrayan kişinin yürütecini de otobüsün dışına attı. Yoldan geçenlerden biri ise yürüteci alıp otobüsteki Türk yolcuya geri verdi.

Kaynak: Daily Mail

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;