Türkiye - İsrail ilişkileri

Türkiye ve İsrail siyasi istişarelere yeniden başladı

Türkiye ve İsrail arasında 2010’a kadar sürdürülen ancak iki ülke ilişkilerindeki kriz nedeniyle ara verilen ikili siyasi istişareler yeniden başladı. Diplomatik kaynaklara göre Ankara'da yapılan görüşmelerde, "Türkiye-İsrail ilişkilerinin bölgenin istikrarı ve güvenliği açısından önemi üzerinde mutabık kalındı".

[Fotoğraf: AA]

Türkiye ile İsrail Dışişleri Bakanlıkları Müsteşarları Düzeyindeki Siyasi İstişareler'in 15. turu Ankara’da yapıldı. Böylece 1987'den itibaren yapılan siyasi istişarelere altı yıllık bir aradan sonra tekrar başlanmış oldu.

Diplomatik kaynaklara göre bu durum, 2010'daki Mavi Marmara saldırısı sonrası bozulan iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi için geçen Haziran ayında varılan mutabakatın "doğal bir sonucu".

Kaynaklar toplantıda, iki ülke arasında gündemde olan konuların gözden geçirildiğini; özellikle enerji, ekonomi, kültür ve turizm alanlarında işbirliği olanaklarının ele alındığını belirtti.

Siyasi istişarelerde ayrıca, başta Ortadoğu ve Doğu Akdeniz olmak üzere bölgedeki gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. "Türkiye-İsrail ilişkilerinin bölgenin istikrarı ve güvenliği açısından önemi üzerinde mutabık kalındı".

İsrail güvenlik güçlerinin 31 Mayıs 2010'da Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısı sonucu 10 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi, iki ülke ilişkilerinin kopmasına neden olmuştu. İlişkiler, İsrail’in özür dilemesi, kurbanların ailelerine ödenecek tazminatı Türkiye'ye iletmesi ve Gazze’ye insani yardımların başlatılmasıyla normalleşme sürecine girmişti. Son olarak iki ülkenin büyükelçileri karşılıklı olarak göreve başlamıştı.

İsrail'le normalleşme sürecinin ardından Türkiye'den bu ülkeye bakan düzeyinde ilk ziyareti 7 Şubat'ta Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yapacak.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;