Sağlık

Türkiye'de MERS'ten ilk ölüm

Sağlık Bakanlığı, çalıştığı Suudi Arabistan'dan hasta dönen bir Türk vatandaşının, MERS virüsü nedeniyle öldüğünü açıkladı. Ailesi ve sağlık çalışanları bilgilendiriliyor, uçaktaki diğer yolcularla mürettebata ulaşılmaya çalışılıyor.

Konular: Türkiye
Bilim insanları MERS CoV hastalığına karşı tedavi ve aşı geliştirmek için çalışıyor. [Fotoğraf: Shutterstock]

sağlık bakanlığı, suudi arabistan'a çalışma amacıyla giden ve türkiye'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden kişinin mers virüsü (corona virüsü) taşıdığının tespit edildiğini açıkladı. hatay'da ölen kişinin, ailesi ve hastane personeline bilgi veriliyor. hastanın, türkiye'ye geldiği suudi arabistan'a bağlı özel bir havayolu şirketine ait uçaktaki yolculara ve mürettebata ulaşılması için de çalışma başlatıldı.

"11 ekim'de öldü"

açıklamaya göre, hastanın şikayetleri türkiye'ye dönmeden 10 gün önce başladı. 6 ekim 2014 tarihinde türkiye'ye dönüp, uçaktan indikten sonra doğrudan özel bir sağlık kuruluşuna başvurdu. durumunun ağır olması sebebiyle yoğun bakıma alındı. ancak 11 ekim 2014 tarihinde hayatını kaybetti. bakanlıktan yapılan açıklamada ölen kişinin hatay nüfusuna kayıtlı olduğu belirtildi. 

alınan örneklerin ankara'daki türkiye halk sağlığı kurumu mikrobiyoloji referans laboratuvarı'nda incelenmesi sonucu ölen kişinin mers-cov olduğunun bugün (17 ekim cuma) anlaşıldığı belirtildi. 

"uçaktaki yolculara ulaşmak için çalışmalar başlatıldı"

açıklamaya göre, hastanın mers virüsü taşıdığı tespit edildikten sonra hatay halk sağlığı müdürlüğü ile temasa geçildi. hastanın ailesi ve sağlık personeli dahil tüm temaslı kişiler tespit edildi, bilgilendirilme yapılması istendi. durum hudut ve sahiller sağlık genel müdürlüğü'ne de bildirildi. açıklamada, "hastanın suudi arabistan'a bağlı özel bir havayolu şirketine ait tarifeli yolcu uçağı ile ülkemize giriş yaptığı uçaktaki yolcuların bilgileri istenmiştir. söz konusu uçak mürettebatına, yolcu listesinde yer alan tüm yolculara ulaşmak üzere gerekli çalışmalar başlatılmıştır'' ifadeleri kullanıldı.

hatay halk sağlığı müdürlüğü, türk vatandaşlarını aile hekimlerine, yabancı uyrukluları ise konsolosluklara bildiriyor. 

hastalık nedeniyle bugüne kadar çoğunluğu suudi arabistan'da olmak üzere 200'e yakın kişi hayatını kaybetti. 

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;