Suriye'de iç savaş

Türkmenler: YPG koalisyon uçaklarıyla korkutuyor

YPG Tel Abyad çevresinde hakimiyetini genişletirken bölgedeki Türkmenler demografik yapının değiştirilmek istendiğini söylüyor. İddiaları araştırmak için oluşturulan komisyona ise hem YPG hem de Türkmenler karşı çıkıyor.

Türkiye sınırında bekleyen Türkmenler. [Fotoğraf: Al Jazeera]

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye'nin sınır kasabası Tel Abyad'ın 20 kilometre güneyinde bulunan Hammam Turkman bölgesindeki Türkmen nüfusun, “Koalisyon uçakları burayı bombalayacak. Bugün öğleye kadar bölgeyi boşaltın” iddiaları ile korkutularak göçe zorlandığını savundu.

Al Jazeera Türk’e konuşan Mustafa, "YPG bölgedeki demografik yapıyı değiştirmek için her türlü yöntemi kullanıyor. Şimdi de Türkmen nüfus üzerinde psikolojik baskı uygulayarak, onları göçe zorluyorlar. Soydaşlarımızı bombardıman iddialarına inanmamaları ve yerlerini terk etmemeleri konusunda uyardık. Ancak herkese ulaşamıyoruz” dedi.

Mustafa medyada yer alan ve Suriye Türkmen Meclisi’nin Rakka temsilcisi Ekrem Dede’nin, “Türkmenler PYD’nin kuracağı yerel yönetime katılacak” şeklindeki haberleri yalanladı; "Dede’yi aradım. Sözlerinin çarpıtıldığını savunuyor. Zaten kimsenin Suriye Türkmen Meclisi adına açıklama yapma hakkı yoktur. Biz Türkmen Meclisi olarak YPG’yi terör örgütü olarak görüyoruz ve teröristlerle anlaşmamız söz konusu değildir” diye konuştu.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa. [Fotoğraf: Al Jazeera Türk]

"Gerçekleri araştırma komisyonu" Tel Abyad'a alınmadı

Öte yandan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), "etnik temizlik" yapıldığı ve "sivillerin göçe zorlandığı" iddia edilen Tel Abyad’a araştırma komitesi gönderme kararını aldı. Ancak komite YPG izin vermeyince Akçakale Sınır Kapısı'ndan geçemedi. Al Jazeera’ye konuşan SMDK soruşturma komitesi üyesi Nura Emir, YPG’nin "taraf tuttuğu" gerekçesiyle SMDK heyetinin girişlerini engellediğini söyledi.

Ancak "etnik temizlik" iddiasının sahibi Suriye Türkmen Meclisi de SMDK heyetine güvenmiyor. Meclis Başkanı Mustafa, rahatsızlıklarını SMDK yönetimine bildirdiklerini söyledi:

“SMDK Tel Abyad bölgesinde etnik ve demografik bir manipülasyon yapılıyor mu diye komisyon gönderiyor, komisyonda Türkmen temsilci yok. Müşteki konumda olan biziz, Türkmenler. Türkmenler göçe zorlanıyor, yurtlarından ediliyor diyoruz; komisyonda Türkmen bir tek temsilci yok. SMDK yönetimine bu vahim eksikliği bildirdik ve düzeltilmezse SMDK ile ilişkilerimizi gözden geçireceğimizi belirttik.”

SMDK 18 Haziran’da Tel Abyad’la ilgili olarak bir araştırma komisyonu oluşturmuştu. Rapor hazırlamak için işe koyulan komisyon, Urfa’nın Akçakale ilçesine göç eden Tel Abyad'lı ailelerle görüşmüş, durumlarını tespit etmişti.

YPG, IŞİD'in denetimindeki Tel Abyad ilçesini ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle 16 Haziran'da ele geçirmişti. 23 bin Suriyeli çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınmıştı. Sığınmacıların bir kısmı Tel Abyad'a geri dönmeye başlamıştı.

Tel Abyad'da YPG ve IŞİD güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle Suriyeli siviller Türkiye'ye sığınmıştı.
[[Fotoğraf: AA]]

YPG'nin Tel Abyad'ın güneyinde ilerleyişi sürüyor

YPG güçleri ve yanında savaşan Suriyeli muhalif birlikler Pazartesi günü ABD’nin öncülüğündeki koalisyonun hava desteği ile Ayn İsa kasabasına yakın bir askeri üssü IŞİD’in elinden aldı. IŞİD, 93'üncü Askeri Tümen olarak bilinen askeri kampı Ağustos 2014 yılından rejimden almıştı.

YPG Sözcüsü Redor Halil, koalisyonun hava desteğiyle ilerleyen güçlerin IŞİD’in defakto başkenti Rakka kentinden 50 km kuzeyinde yer alan Ayn İsa kasabasından sadece 7 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;