Gazze

'Uçuş iptalleri büyük zafer'

Hamas yönetimi, birçok ülkenin güvenlik gerekçesiyle Tel Aviv uçuşlarını askıya almasını büyük bir zafer olarak niteledi. ABD ve Türkiye uçuş yasağını uzatma kararı aldı.

Amerika Federal Havacılık Kurumu (FAA), Salı akşamı aldığı uçuş yasağını 24 saat daha uzatma kararı aldı. [Fotoğraf: Reuters]

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Tel Aviv uçuşlarının askıya alınmasının Filistin direnişi için büyük bir zafer ve İsrail’in başarısızlığının kanıtı olduğunu söyledi. 

Bu arada Amerika Federal Havacılık Kurumu (FAA), Salı akşamı aldığı uçuş yasağını 24 saat daha uzatma kararı aldı.

Türkiye de uçuşların askıya alınması kararını bir gün uzattı.

ABD’nin yansıra Türkiye, Fransa, Almanya ve diğer bazı ülkeler de Tel Aviv Ben Gurion Havalanının kullanılmasını güvenlik endişesiyle askıya almıştı.

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Tel Aviv seferini yapan iki uçağı da Ben Gurion Havalimanı'nın yakınındaki çatışmalar yüzünden güvenlik gerekçesiyle geri döndü.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan salı günü yapılan açıklamada "İsrail Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'ndaki güvenlik riski nedeniyle Türk taşıyıcıların bu havalimanına yapacağı seferler saat 22.00'den başlamak üzere 24 saat Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından askıya alınmıştır" ifadeleri yer aldı.

İsrailli yetkililerse ABD’nin kararını gereksiz olduğu gerekçesiyle eleştiriyor.

Gazze'ye saldırılarını 8 Temmuz'dan bu yana aralıksız sürdüren İsrail 718 kişiyi öldürdü. Ayrım gözetmeksizin saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, hastane ve camileri de hedef alıyor.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;