Makedonya

Üsküp'te "Hükümet istifa" sloganları

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te önceki akşam başlayan protestolar devam ediyor. Meclis binası önünde toplanan yaklaşık 4 bin kişi hükümetin istifasını istedi.

Konular: Balkanlar
Makedon gencin polis tarafından öldürülmesi, Üsküp'te protesto edilmişti. [Fotoğraf: AA]

üsküp’te başbakanlık binası önünde toplanan protestocular, binanın etrafından geniş güvenlik önlemleri alınması üzerine makedonya meclisi'ne yürüdü. meclis binası önünde oturma eylemi düzenleyen ve sayıları 4 bine ulaşan grup, "hükümet istifa", "adalet olmazsa barış olmaz" sloganları attı.

protestocu gruptaki bazı kadınların güvenliği sağlayan emniyet mensuplarına çiçek verdikleri, bazı kişilerin ise binaya yumurta attıkları görüldü.

grup, yaklaşık üç saat süren protestonun ardından, olaysız bir şekilde dağıldı.

bugünkü protestoya muhalefetteki makedonya sosyal demokratlar birliği'nden de üst düzey yetkililer de katıldı.

bu arada, üsküp'ün yanı sıra manastır ve prilepe şehirlerinde de protestolar düzenlendi. bu şehirlerdeki protestolarda, belediye binalarına yumurta ve taş atıldığı öğrenildi.

muhalefet partileri 17 mayıs'ta başkent üsküp'de binlerce kişinin katılımıyla protesto gösterisi  düzenleneceğini açıkladı.

önceki akşam üsküp'teki başbakanlık binası önünde düzenlenen protestolarda polis ile protestocular arasında arbede yaşanmış, çıkan olaylarda 55 kişinin yaralandığı, 30 protestocunun gözaltına alındığı açıklanmıştı.

fitili zoran zaev'in basın toplantısı ateşledi

makedonya sosyal demokratlar birliği genel başkanı zoran zaev önceki gün düzenlediği basın toplantısında 2011 yılında bir emniyet mensubunun öldürdüğü martin neşkovski adlı gencin ölümüyle ilgili bazı telefon kayıtlarını kamuoyuyla paylaşmış, ardından yaklaşık 2 bin kişilik bir grup başbakanlık binası önünde protesto gösterisi düzenlemişti.

zaev, basın toplantısında neşkovski'nin ölümünün ardından başbakan nikola gruevski, içişleri bakanı gordana yankulovska ve içişleri bakanlığı sözcüsü ivo koteski ve gruevski'nin özel kalem müdürü martin protugyer arasında geçtiği iddia edilen telefon kayıtlarını kamuoyuyla paylaşmıştı.

martin neşkovski isimli genç, 5 haziran 2011'de yapılan genel seçimlerin ardından düzenlenen kutlamalar sırasında, içişleri bakanlığı'na bağlı özel bir birliğin mensubu igor spasov tarafından öldürülmüştü. spasov, 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. spasov'un cinayet gecesi görevli olmadığını savunan içişleri bakanlığı olayın üstünü örtmekle suçlanmış, o dönemde ülke çapında protestolar düzenlenmişti.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;