Yemen

Yemen'de anlaşma sağlandı

Yemen'de dört aydır başkenti elinde bulunduran Şii Husi isyancılar ile yönetim arasında anlaşmaya varıldı. Husilerin siyasi taleplerinin çoğu kabul edilmiş görünüyor.

Konular: Afrika, Ortadoğu

Yemen resmi haber ajansı SABA, Yemen'de Husiler ile Cumhurbaşkanı Abd Rabbu Mansur Hadi arasında anlaşmaya varıldığını duyurdu. Buna göre, Husilerin temel taleplerinden olan anayasa taslağında değişikliğe gidilecek ve dört ay önce kabul edilen Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması hayata geçirilecek. 

Husiler mevcut yönetimi, grubun Eylül ayında başkenti ele geçirmesinden sonra imzalanan Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nı hayata geçirmemekle suçluyordu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nı imzalayan siyasi oluşum temsilcilerine, devlet kurumlarına katılımın sağlanması için bir uygulama mekanizmasının oluşturulması çağrısında bulunuldu. Açıklamada devlet kurumlarında temsil edilmeyen tüm siyasi oluşumlara bu hakkın tanınacağı belirtildi.
Ayrıca anayasa taslağında en geç bir hafta içinde değişikliğe gidilmesi ve Şura Meclisi üye sayısının artırılması için hazır olunduğu duyuruldu.
Husilerin verdiği teminatlar
Cumhurbaşkanlığı Husilerin de, beş gün önce kaçırılan Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i serbest bırakma teminatı verdiğini açıkladı. Husilerin ayrıca Cumhurbaşkanı Mansur Hadi'nin konutuna bakan tüm bölgelerden, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve başkentte kontrol noktaları kurulan yerlerden çekilme sözü verdiği belirtildi.
Husiler Salı günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ele geçirmişti. Cumhurbaşkanı Mansur Hadi'nin de Husilerin elinde olduğu yönünde haberler var. Üç gündür ev hapsinde tutulan Başbakan ise Çarşamba günü serbest bırakılmıştı.

Husiler Cumhurbaşkanı Sarayı çevresinde yerleştikleri noktalardan bulunmayı devam ediyorlar.

Aden hava ve deniz limanları krizin sona yaklaşmasının ardından yeniden hizmet vermeye başladı.

Devrik lider mi yönlendiriyor? 
Al Jazeera'nin ele geçirdiği bir ses kaydı, Yemen'in devrik lideri Ali Abdullah Salih'in Husileri perde arkasından yönettiğini ortaya koydu. Salih bu görüşmede, Husilerin lideri Abdülvahit Ebu Ras'a atmaları gereken siyasi ve askeri adımlar konusunda fikir veriyor. Görüşmenin, Husiler başkenti ele geçirdikten yaklaşık bir ay sonra yapıldığı tahmin ediliyor. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;