Yunanistan

Yunanistan'da tarihi Osmanlı köprüsü yıkıldı

Yunanistan’ın batısındaki Arachthos Nehri üzerinde yer alan 129 yıllık Osmanlı köprüsü şiddetli sel sebebiyle yıkıldı.

Plaka, Balkanlar'ın en büyük tek kemerli taş köprülerindendi. [Fotoğraf: AP]

Yunanistan’ın Yanya ve Arta kentleri arasında yer alan tarihi Osmanlı köprüsü Plaka, şiddetli fırtına ve sel sebebiyle çöktü.

Köprünün yıkılmasından üzüntü duyduğunu belirten Başbakan Aleksis Tsipras, yaptığı açıklamada, uzmanların bir an önce bölgeye giderek selden etkilenen yol ve yapıları incelemesini istedi. Tsipras ayrıca özellikle kuzeybatıda etkili olan yağışların ardından can kaybı yaşanmadığının altını çizdi.

Yunanistan Kültür ve Eğitim Bakanlığı'nın, hava koşulları elverişli olduğu zaman köprünün yeniden inşası için çalışma başlatacağı ifade edildi.

Ülkede birçok karayolu da taşkınlar nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

Plaka Köprüsü'nün eski hâli. [Fotoğraf: AP]

129 yaşındaydı

Osmanlı Padişahı Abdülaziz'in 1866'da Yunan mimar Kostas Bekas’a yaptırdığı Plaka, Balkanlar'ın en büyük tek kemerli taş köprülerindendi.

Genişliği 40, yüksekliği 20 metre olan köprü, 1881-1912 yılları arası Yunanistan ve Osmanlı Devleti arasında sınır oldu.

Köprü, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların bombardımanı sebebiyle hasar gördü ancak yıkılmadı.

Yoğun yağışlar nedeniyle 2007'de de hasar gören köprünün restorasyonu o dönemde gündeme gelse de bu konuda herhangi bir adım atılmadı.

Kaynak: AP, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;