Faili meçhuller

90'ların ilk faili meçhulü: Vedat Aydın cinayeti

Kürt siyasi hareketinin ilk yasal partisi Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın bir gece evinden kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce alındı. 2 gün sonra cesedi bulundu. Cenazesi Diyarbakır'da 12 Eylül'den sonraki en büyük kalabalığı topladı.

Konular: Kürt sorunu

türkiye onu 1990'da ankara’da insan hakları derneği kongresinde yaptığı kürtçe konuşmayla tanıdı. bu konuşması nedeniyle cezaevinde yattı. diyarbakır'a döndü hep il başkanı oldu.

bir gece kapısı çalındı, kendilerini polis olarak tanıtan kişiler onu götürdü. gözaltına alındığı kabul edilmedi. işkence yapılmış cesedi, diyarbakır'a bir saat mesafe uzaklıkta bulundu.

cenazesi diyarbakır'da 12 eylül sonrasının en büyük kalabalığını topladı. cenazede olaylar çıktı. 3 kişi öldü. yüzlerce kişi yaralandı. cinayet soruşturması 20 yıl sonra tekrar açıldı. eşi şükran aydın 20 yıl sonra emniyete çağrıldı. "gece eve gelenler bunlar mıydı?" diye soruldu. aydın "20 yıl oldu, nasıl tanıyayım" dedi. cinayet dosyası hala açık. güneydoğu'da 90'ların ilk faili meçhullerinden biri aydınlatılmayı bekliyor.

al jazeera muhabiri irfan bozan'ın haberi.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;